Aktualności

Wspólne podłoże zaburzeń emocjonalnych
04.10.2016
Większość zaburzeń na tle emocjonalnym cechuje się podobnymi zakłóceniami w obrębie funkcjonowania sieci domyślnej w mózgu – wynika z badania opisanego w magazynie „NeuroImage: Clinical”.
04.10.2016
Z jakiego plemienia pochodzisz, Internauto?
20.09.2016
Internauta internaucie nierówny. Jak wynika z najnowszego raportu „Cyfrowi Polacy – konsumenci w czasach e-rewolucji” wśród użytkowników Internetu wyłania się kilka grup. Analitycy wymieniają sześć najbardziej charakterystycznych.
Leki przeciwzapalne mogą leczyć alzheimera
17.09.2016
W doświadczeniach na myszach popularny środek na bóle miesiączkowe całkowicie cofnął skutki demencji. Gdyby udało się uzyskać podobne rezultaty u ludzi, byłby to przełom w leczeniu choroby Alzheimera.
Leki w wodzie nie pochodzą ze spłukiwanych w toalecie tabletek i kapsułek
16.09.2016
1
Wyniki badań naukowców z University of Vermont zaprzeczają rozpowszechnionemu mniemaniu, jakoby wyrzucane do kanalizacji leki były głównym źródłem substancji farmakologicznych w ściekach.
16.09.2016
1
Niski poziom samokontroli prowadzi do uzależnienia od nikotyny
15.09.2016
Naukowcy ustalili, że niski poziom samokontroli w dzieciństwie, przejawiający się poprzez osłabioną koncentrację, brak wytrwałości i impulsywne zachowanie, koreluje z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju uzależnienia od nikotyny w późniejszym wieku.
Wysoki poziom TG2 sprzyja depresji
15.09.2016
Badania na myszach stanowiących model depresji wykazały, że przewlekły stres zwiększa poziom białka TG2 w mózgach gryzoni. Białko to zostało również stwierdzone w korze przedczołowej osób, które popełniły samobójstwo.
Czy czeka nas przełom w walce z depresją?
14.09.2016
Jak donosi firma Janssen Pharmaceutical, Agencja Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) skierowała eksperymentalny lek (es)ketaminę na szybką ścieżkę rejestracji w terapii pacjentów z ciężką depresją o wysokim ryzyku samobójstwa oraz w grupie opornej na terapię. W przypadku sfinalizowania akceptacji tego eksperymentalnego leku przez FDA, terapia opornej, ciężkiej depresji ketaminą byłaby jednym z pierwszych nowatorskich podejść leczniczych w tym wskazaniu na przestrzeni ostatniego półwiecza.
Nastolatku, marihuana nie wyjdzie Ci na zdrowie
14.09.2016
Stosowanie marihuany przez nastolatków może wiązać się z wystąpieniem objawów psychotycznych, sugerują badacze ze Stanów Zjednoczonych. Zespół dr. Bechtolda z University of Pittsburgh Medical Center w Pensylwanii na łamach sierpniowego wydania pisma American Journal of Psychiatry opublikował wyniki najnowszych analiz. Badania są odpowiedzią na coraz bardziej liberalną politykę władz USA w kwestii legalizacji i upowszechnienia dostepu do marihuany.