Aktualności
Pandemia odbija się na psychice medyków
80 proc. lekarzy w Polsce przyznało, że w ostatnich miesiącach podupadło na zdrowiu psychicznym. Najczęstszymi wskazywanymi przyczynami były trudne warunki pracy oraz izolacja społeczna – czytamy w Wirtualnej Polsce.
Do psychiatry bez limitu
NFZ wprowadził bezlimitowe finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla niepełnoletnich – wynika z nowelizacji zarządzenia dot. tego rodzaju świadczeń.
Polacy na skraju załamania nerwowego
20,7 mln opakowań antydepresantów na receptę kupili już w tym roku. To ponad milion więcej niż rok wcześniej. O połowę wzrosła też liczba dni na L4 z powodu zaburzeń psychicznych.
Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci: jest budynek, są lekarze, nie ma pacjentów
„Boli, że zespół ludzi jest gotowy do pracy i nie możemy pracować. W tym czasie pandemia zbiera żniwo – wiele dzieci cierpi w samotności, same się nie wyleczą. Za jakiś czas część z nich pojedzie karetką na oddział całodobowy, po samookaleczaniach i próbach samobójczych” – mówi szef Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Wolskim w Warszawie dr Cezary Żechowski.
Dla niektórych uczniów izolacja miała swoje dobre strony
Izolacja w związku z Covid-19 przyniosła wiele negatywnych skutków, ale paradoksalnie miała swoje dobre strony, m.in. dla dzieci doświadczających nasilonych lęków szkolnych.
Powstanie ośrodek leczenia pocovidowych zaburzeń psychicznych
Władze samorządowe województwa podlaskiego wspólnie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach mają w planach utworzenie takiego – pierwszego w Europie – ośrodka.
Ratownicy zajmujący się opieką psychiatryczną i uzależnieniami bez prawa do dodatków
Ratownicy medyczni zajmujący się opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień nie mają prawa do dodatków do wynagrodzenia – podnosi rzecznik praw obywatelskich.
Do psychiatry tylko po diagnozę
Zwiększenie liczby podmiotów udzielających pomocy dzieciom i młodzieży to cel nowelizacji rozporządzenia ws. opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Opowieść prof. Jerzego Aleksandrowicza o życiu i polskiej psychiatrii
Rozmowy z prof. Jerzym Aleksandrowiczem są nie tylko opowieścią o polskiej psychiatrii, lecz także podsumowaniem dorobku i życia związanego z Krakowem psychiatry i filozofa.
Psychiatria dziecięca: mechanizm niewydolny, ale właśnie naprawiany
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) wydała miażdżącą ocenę psychiatrii dziecięcej. Najgorzej mają pacjenci ze wsi i małych miast – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne krytycznie o personalnym ewidencjonowaniu prób samobójczych
Personalne ewidencjonowanie każdej próby samobójczej może być naznaczeniem i swoistą represją – uważa PTP i przekonuje, że w zupełności wystarczy anonimowa baza.
Młodzież wraca do szkół z objawami depresji w skali dotąd niespotykanej
„Wielu rodziców myśli, że gdy dzieci wrócą do normalności, ich psychika i zachowania też wrócą do normy sprzed epidemii, ale to tylko złudzenie” – mówi dr Beata Rajba.
Przez pandemię ubyło blisko 140 łóżek psychiatrycznych. Nie wiadomo, na jak długo
„Już przed pandemią oddziały psychiatryczne były przepełnione i brakowało lekarzy. Likwidacja kolejnego to bardzo niepokojąca wiadomość” – alarmuje łódzki psychiatra.
Ciąża w szpitalu psychiatrycznym – są wytyczne
Ograniczenie pobytu na oddziale do minimum, specjalna dieta i leki w najniższych dawkach – to niektóre z wytycznych dot. standardów opieki nad ciężarną w kryzysie psychicznym.
Podczas epidemii wzrosła liczba zwolnień od psychiatry
14,5 mln dni spędzili ubezpieczeni na L-4 z powodu zaburzeń psychicznych w pierwszym półroczu 2020 r. To o 2,9 proc. więcej niż rok temu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Nowy ośrodek leczenia zaburzeń seksualnych
Jak informuje resort zdrowia, nowym zakładem do opiniowania zaburzeń seksualnych będzie Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim.
Powstanie superjednostka ds. leczenia uzależnień
Resort zdrowia chce połączyć instytucje zajmujące się walką z uzależnieniami. Ma być kompleksowo i skutecznie, ale część ekspertów ma co do tych zmian wątpliwości.
Mniej pielęgniarek na psychiatrii
Resort zdrowia zmienia normy zatrudnienia personelu pielęgniarskiego na oddziałach psychiatrycznych – donosi „Rzeczpospolita”.
Głodówka w Gostyninie zakończona
32 osoby przez tydzień nie przyjmowały posiłków, najstarszy głodujący miał 82 lata. Strajk zakończył się w poniedziałek wieczorem, ugoda obejmuje dwadzieścia punktów.
Brak logiki w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami
W Polsce lepiej być kilkulatkiem z autyzmem lub zespołem Aspergera niż dorosłym – podsumował NIK w raporcie dotyczącym działania państwa na rzecz tych osób.
Czy doświadczenia psychotyczne zwiększają ryzyko zachowań samobójczych?
Istnieje podtyp psychozy związany z zachowaniami samobójczymi, który wykracza daleko poza uprzednio ustalony związek między zaburzeniem psychotycznym a zachowaniami samobójczymi.
Czy można przewidzieć, u których pacjentów z grupy ryzyka wystąpi psychoza?
Uważa się, że zmiany czynności hipokampa odgrywają rolę w początkach psychozy.
Dlaczego pacjenci nie przyznają się do myśli samobójczych podczas wizyt lekarskich?
Wielu pacjentów nie zgłaszało myśli samobójczych z powodu obaw związanych ze skutkami ich ujawnienia.