Aktualności

Psychiatra: jesteśmy przebodźcowani, nasz umysł się
11.10.2024
Nie jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do odbioru takiej ilości informacji, jesteśmy przebodźcowani, nasz umysł się "przegrzewa" – powiedział PAP prof. Edward Gorzelańczyk, psychiatra.
Psychiatrka: szpitale przestały odsyłać pacjentki, gdy są przesłanki do wykonania aborcji (wywiad)
30.09.2024
Szpitale zaczęły przeprowadzać zabiegi przerwania ciąży, gdy są do tego przesłanki, bez przeciągania czasu i mnożenia wymówek, że sprawa wymaga konsultacji i dodatkowych badań – powiedziała PAP psychiatrka, psychoterapeutka dr Maja Herman.
Psycholog transportu: każdy kierowca powinien mieć badania psychologiczne na prawo jazdy
30.09.2024
1
Każdy kierowca powinien mieć badania psychologiczne na prawo jazdy – podkreślił w rozmowie z PAP psycholog transportu dr Piotr Mamcarz z KUL. Wskazał, że grupę ryzyka stanowią osoby, które mają m.in. wysoką impulsywność, skłonność do ryzyka, niską moralność.
Ekspertka: ofiarom powodzi wsparcia psychologicznego mogą udzielić nawet bliscy i znajomi
26.09.2024
Z psychologicznym skutkami takiego kataklizmu, jak powódź, niektórzy zostają nawet na kilka lat. Odpowiednie wsparcie w pierwszych chwilach może złagodzić konsekwencje tak trudnego przeżycia. Pomóc mogą także bliscy i znajomi – mówi PAP Lucyna Kicińska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pedagog, terapeuta narracyjny, suicydolog.
www.zdrowie.pap.pl // Powódź to sytuacja kryzysowa także dla dziecka
19.09.2024
Kiedy dorośli walczą o dobytek swojej rodziny, może umknąć im troska o emocje dzieci, które też przecież w tym uczestniczą i przeżywają. Zostawione same sobie mogą poczuć się zagubione i przestraszone. I – co ważne – dotyczyć to może także dzieci, które obserwują tragiczne wydarzenia z bezpiecznego miejsca. Dlatego rozmawiajmy z dziećmi o tym, co się dzieje i co nas pochłania.
Badania: lockdown mógł przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt
13.09.2024
Izolacja społeczna w czasie lockdownu mogła przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt, nawet o cztery lata - wykazały badania amerykańskie. Zmiany te nie muszą być jednak nieodwracalne.
NIK: reforma opieki psychiatrycznej była nieprzygotowana
11.09.2024
1
Reforma opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży nie była właściwie przygotowana, nie zapewniła wystarczającego i równomiernego dostępu do świadczeń pacjentom - wynika z kontroli NIK. W przypadku dwóch szpitali NIK zawiadomiła prokuraturę.
Specjaliści ostrzegają: fonoholizm, nomofobia, phubbing – e-uzależnienia grożą dzieciom
11.09.2024
Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu komórkowego, nomofobia - lęk przed brakiem telefonu, czy phubbing - skupianie uwagi na telefonie kosztem komunikacji interpersonalnej, to formy e-uzależnień od telefonu, które zagrażają dzieciom – zwrócili uwagę specjaliści we wtorek w Krakowie.