Aktualności

Polska sztuczna inteligencja wykrywa zaburzenia psychiczne
15.05.2025
Polscy eksperci opracowali system, który z ruchu gałek ocznych, zaledwie w 10 sekund wykrywa depresję, lęki i inne zaburzenia. Obecnie dokładność sięga 70 proc., ale badacze widzą możliwości dalszego jej zwiększenia.
Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje
08.05.2025
Przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje – informują naukowcy na łamach pisma „JAMA Network Open”.
Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi
25.04.2025
Objawy PTSD są powiązane z wyższym poziomem insuliny we krwi – pokazało badanie Uniwersytetu Śląskiego. To zaś może być pierwszy krok do insulinooporności, a następnie cukrzycy. Wczesne wykrywanie i leczenie PTSD może być więc sposobem na uniknięcie innych poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.
Zaburzenia mikroflory jelitowej mogą wpływać na zachowania dzieci ze spektrum autyzmu
23.04.2025
Brak równowagi w mikroflorze jelitowej u dzieci z autyzmem może skutkować zakłóceniem produkcji neuroprzekaźników, które wpływają m.in. na relacje społeczne. Znajduje to odzwierciedlenie w zachowaniach dzieci ze spektrum autyzmu – wynika z badania, które publikuje „Nature Communications”.
Kannabidiol może łagodzić objawy autyzmu u dzieci i nastolatków
11.04.2025
Stosowanie ekstraktu z konopi zawierającego kannabidiol (CBD) może przynieść znaczące korzyści i poprawić zachowanie dzieci i nastolatków z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) – ogłoszono na Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Madrycie.
Polacy chcą wykorzystać AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki
01.04.2025
Badania wykorzystujące AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki oka prowadzą naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz University of Rochester (USA).
Badanie: mikrodawki LSD raczej nie leczą ADHD
20.03.2025
Mikrodawki LSD nie okazały się skuteczniejsze od placebo w leczeniu ADHD – informuje pismo „JAMA Psychiatry”.
Jak ćwiczyć, by skutecznie poprawić nastrój? Sprawdzają naukowcy UJ
17.03.2025
Mózg każdego człowieka nieco inaczej reaguje na aktywność fizyczną. Na przykład po intensywnej jeździe rowerem jedna osoba może poczuć poprawę nastroju, inna przeciwnie. Naukowcy UJ wykazali, że wzorce aktywacji mózgu tych osób przebiegają inaczej w trakcie tego samego ćwiczenia.