Aktualności

Zaburzenia odżywiania się wzrosły w czasie pandemii
05.10.2023
W okresie pandemii COVID-19 zwiększyła się liczba osób z zaburzeniami jedzenia trafiających na oddziały ratunkowe i do szpitali. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży w wieku 10-17 lat.
Mniej informacji to lepsze decyzje
02.10.2023
Nawet niewielki nadmiar informacji może zakłócić zdolność do podejmowania właściwych decyzji – informuje pismo „Cognitive Research: Principles and Implications”.
Terapia snem pomocą dla nastolatków z depresją
14.09.2023
Wspieranie zdrowego snu u tzw. „sów” w nastoletnim wieku pomaga połączyć biologiczne potrzeby wypoczynku z wymaganiami systemu edukacji. Proste metody mogą nawet pomóc młodym ludziom z poważną depresją.
Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet
07.09.2023
Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez internet jest bardziej opłacalna i ma podobną skuteczność kliniczną w porównaniu ze standardową opieką – donoszą brytyjscy naukowcy na łamach „Nature Mental Health”. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 27 540 brytyjskich pacjentów.
Obiecująca terapia anoreksji
04.09.2023
Unoszenie się na wodzie czyli terapia floating-REST, okazuje się skuteczna jako nowe niefarmakologiczne podejście do leczenia jadłowstrętu psychicznego – donoszą naukowcy z Oklahomy w nowej publikacji w eClinicalMedicine.
Ryzyko nadużywania marihuany
06.07.2023
Niesprzyjające warunki domowe w wieku od 0 do 12 lat powodują nawet dwukrotny wzrost ryzyka regularnego używania marihuany w okresie nastoletnim. Najbardziej zagrożone są dzieci osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu i z zaburzeniami psychicznymi.
Czytające dzieci są zdrowsze psychicznie
28.06.2023
Dzieci, które dużo czytają dla przyjemności, stają się mądrzejsze i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym jako nastolatki - wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskie uniwersytety w Cambridge i Warwick, których wyniki opublikowano w czasopiśmie "Psychological Medicine".
Naukowcy wyleczyli myszy z lęków
26.06.2023
Myszy z zaburzeniami lękowymi udało się wyleczyć terapią genową CRISPR/Cas9. Zaaplikowany przez nos biochemiczny system pokonał barierę krew-mózg i zmienił pracę jednego z ważnych receptorów w neuronach.