Aktualności

Gry z otwartym światem mogą wspierać zdrowie psychiczne
20.12.2024
Komputerowe gry z tzw. otwartym światem pomagały zmniejszyć stres wśród studentów i poprawić ich psychiczny dobrostan – poinformowała brytyjsko-austriacka grupa badaczy. Tego typu rozrywka pomaga czasowo odseparować się od codziennych napięć.
Psycholog kliniczny: przemocowcami są mężczyźni i kobiety (wywiad)
16.12.2024
Przemocowcami są mężczyźni i kobiety – uważa psycholog kliniczny Bibianna Muszyńska–Czerewkiewicz. Przemoc wobec mężczyzn skutkuje większymi obciążeniami niż wtedy, kiedy ofiarą przemocy jest kobieta – dodała.
Prof. Cechnicki: rząd nie dostrzega, że mamy najlepszy w Europie model ochrony zdrowia psychicznego (wywiad)
13.12.2024
Rząd nie dostrzega, że mamy obecnie najlepszy w Europie, realizowany z sukcesem model ochrony zdrowia psychicznego – powiedział PAP prof. n. med. Andrzej Cechnicki, psychiatra, psychoterapeuta, pracownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Związek między traumą z dzieciństwa a zespołem jelita drażliwego
09.12.2024
Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa – i często związana z tym aleksytymia, czyli nieumiejętność nazywania swoich emocji – mają istotny związek z przebiegiem zespołu jelita drażliwego (IBS) - pokazały badania polskich naukowców.
Wiceminister zdrowia: będzie badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa po pandemii
05.12.2024
W trakcie czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przyznał, że problemem jest brak nowych badań stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa. Powiedział, że jest zaplanowane badanie EZOP III, aby ocenić ten stan po pandemii.
Gryglewicz: obecna forma finansowania centrów zdrowia psychicznego jest optymalna (opinia)
06.12.2024
Dotychczasowy model finansowania centrów zdrowia psychicznego, w którym pieniądze są kierowane na mieszkańca, jest optymalny - powiedział PAP dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
03.12.2024
Ministerstwo Zdrowia nie chce dalej finansować środowiskowych centrów zdrowia psychicznego (CZP) i rozważa powrót do płacenia za wizytę. To nie tylko ograniczy dostęp do psychiatrii, lecz także zaszkodzi dobrostanowi dzieci – pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie ekspertów.
Depresja może powodować ból menstruacyjny
28.11.2024
Depresja może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia bólu menstruacyjnego – ustalił chińsko-brytyjski zespół naukowców. Odwrotnej zależności ich badanie nie potwierdziło.