Psychiatria Esculap.com - kliknij tutaj, by przejść na stronę główną

Aktualności

Kapusta działa na jelita niczym stres

Kapusta działa na jelita niczym stres

Drażniące substancje zawarte w kapuście czy pikantnych daniach działają na wyspecjalizowane komórki jelita podobnie jak stres - informuje pismo „Cell”.

Pracownicy szpitala pikietowali w sprawie podwyżek

Pracownicy szpitala pikietowali w sprawie podwyżek

Około stu pracowników Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy pikietowało w Kielcach przed budynkiem Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Chcą, by szpital uzyskał wyższy kontrakt z funduszem. Przedstawiciele związków zawodowych szpitala twierdzą, że ich pensje nie zmieniły się od 10 lat.

Doktorze, czy pan jest pijany?

Doktorze, czy pan jest pijany?

Co dziesiąty lekarz w Polsce może być alkoholikiem. Czy ordynatorzy i dyrektorzy szpitali przymykają oczy na pijących, bo brakuje im specjalistów? "Zawód lekarza należy do najbardziej narażonych na uzależnienia. To ciągły stres, walka z czasem, przeciążenie obowiązkami, rosnące oczekiwania pacjentów. Tylko ten, kto pochylił się nad umierającym człowiekiem, wie, że blizna po tym spotkaniu pozostaje w sercu na zawsze. Udajemy, że nie dostrzegamy pewnych rzeczy, bo byśmy powariowali" - pisze lekarka z 15-letnim stażem.

Ćwiczenia fizyczne nadzieją w walce z chorobą Alzheimera?

Ćwiczenia fizyczne nadzieją w walce z chorobą Alzheimera?

Nowe badanie opublikowane w Journal of Alzheimer Disease dostarcza nowych informacji dotyczących wpływu aktywności fizycznej na fizjologię mózgu oraz sugeruje możliwość odtworzenia pewnych działających protekcyjnie połączeń neuronalnych. Badacze z Uniwersytetu w Maryland oceniali wpływ 12 – tygodniowej aktywności fizycznej u starszych (60 – 88 lat) osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI, mild cognitive impairment) lub z chorobą Alzheimera, na funkcjonowanie obszarów mózgu, które zwykle u takich pacjentów ulegają zanikowi. Tylny zakręt obręczy oraz przedklinek stanowią ośrodek sieci neuronalnej w którym dochodzi do integracji i rozpraszania sygnałów.

Na schizofrenię - probiotyk

Na schizofrenię - probiotyk

Jak wskazują wyniki randomizowanych, kontrolowanych placebo pilotażowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, wprowadzenie probiotyków do diety pacjentów ze schizofrenią może łagodzić objawy związane z ich chorobą podstawową. Dodanie do diety probiotyków może pomóc zarówno w często występujących u tych pacjentów zakażeniach grzybiczych oraz dysfunkcjach jelitowych (wykazano redukcję poziomu przeciwciał przeciwko Candida u 43% pacjentów przyjmujących probiotyk vs. 3% przyjmujących placebo), niekiedy także może wpływać na redukcję objawów pozytywnych schizofrenii, takich jak urojenia, omamy, czy wrogość (największy spadek obserwowano w punktacji w skali PANSS: z 18 do 14,6 po 13 tygodniach leczenia probiotykiem, pacjenci bez cech infekcji grzybiczej na początku leczenia).

Terapia depresji szyta na miarę

Terapia depresji szyta na miarę

Wybór optymalnego leczenia depresji niejednokrotnie odbywa się metodą prób i błędów, przez co okres do włączenia skutecznego leczenie bywa często rozciągnięty w czasie. Badanie opublikowane w piśmie Personalized Medicine in Psychiatry wyjaśnia jak określone cechy biologiczne i kliniczne pacjenta mogą być wskazówką dla lekarzy w doborze najefektywniejszej opcji terapeutycznej. Wykazano bowiem, iż zarówno wskaźnik masy ciała BMI, płeć pacjenta, jak również profil objawów jaki prezentuje pacjent mogą warunkować wybór spersonalizowanej terapii przeciwdepresyjnej, a tym samym poprawić efekty leczenia.

Ojciec spędza z dzieckiem przeciętnie 5 minut

Ojciec spędza z dzieckiem przeciętnie 5 minut

Rolą ojca jest dawanie struktury, czyli wprowadzanie norm, reguł zachowania, pokazywanie świata na zewnątrz. Ojciec daje dziecku przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Niestety, współczesny tata jest zmęczony, a jego relacja z dzieckiem spłyca się, staje się powierzchowna i epizodyczna. Przeciętnie spędza on z dzieckiem 5 minut dziennie. To tak, jakby go wcale nie było – mówi w Dniu Ojca psycholog Andrzej Kuśmierczyk.

Gowin przeciwny utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy

Gowin przeciwny utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy

Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Park Przemysłowy i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. "Tworzenie osobnego uniwersytetu medycznego w oparciu o filię UMK w Bydgoszczy jest bezzasadne. Taka uczelnia byłaby najsłabszą w Polsce" - powiedział wicepremier.

2 proc. więcej na zdrowie

2 proc. więcej na zdrowie

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala zapowiedziała, że wydatki na zdrowie w ciągu najbliższych 8 lat będą systematycznie wzrastać. Z obecnych 4 proc. PKB w 2025 r. mają one dojść do 6 proc.

"Mali bogowie" - jak żyją i pracują polscy lekarze...

"Mali bogowie" - jak żyją i pracują polscy lekarze...

Paweł Reszka, wybitny dziennikarz, autor świetnie przyjętej książki "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy" (zawierającej anonimowe wywiady z bankowcami), tym razem wszedł za kulisy szpitali. Zatrudnił się jako sanitariusz. To, co tam usłyszał i to, co zobaczył przeraziło nawet jego...