Aktualności

Młode matki doświadczają poważnej utraty i zakłóceń snu
10.06.2025
Młodym matkom nie tylko znacząco skraca się całkowity czas snu, ale przede wszystkim dramatycznie zmniejsza najdłuższy nieprzerwany odcinek snu. W pierwszym tygodniu po porodzie jego długość spada z 5,6 do zaledwie 2,2 godziny - ogłosili naukowcy podczas konferencji SLEEP 2025.
MZ w Sejmie o centrach zdrowia psychicznego: pacjent musi mieć dostęp do pomocy blisko siebie
05.06.2025
Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych w centrach zdrowia psychicznego ma zapewniać stabilność świadczeniodawców i promować opiekę realizowaną w środowisku pacjenta - powiedziała w środę w Sejmie Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia. Podkreśliła, że pacjent musi mieć dostęp do pomocy blisko siebie.
Resort zdrowia zamierza przedłużyć o rok pilotaż opieki nad osobami z traumą
29.05.2025
Ministerstwo Zdrowia zamierza przedłużyć o rok pilotażowy program opieki nad osobami z traumą. Do 30 czerwca 2026 r. program będzie kontynuowany na dotychczasowych zasadach – wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w środę przez Rządowe Centrum Legislacji.
Łódź/ Rusza szkolenie dla psychoterapeutów i psychiatrów dziecięcych, zapisy do 31 maja
29.05.2025
W Łodzi rozpoczyna się szkolenie specjalistyczne z zakresu psychiatrii dziecięcej. Do 31 maja urząd wojewódzki przez platformę SMK przyjmuje zgłoszenia od psychoterapeutów i psychologów klinicznych na bezpłatny kurs finansowany z funduszy unijnych. Ma on kosztować 7,6 mln zł.
Badanie potwierdza, że korzystanie z mediów społecznościowych zwiększa ryzyko depresji u dzieci
23.05.2025
Im więcej dzieci spędzają czasu w mediach społecznościowych, tym bardziej są zagrożone depresją – wynika z badania, które publikuje „Journal of American Medical Association” (JAMA). Nie potwierdziło ono natomiast odwrotnej zależności – że dzieci z depresją spędzają w social mediach więcej czasu.
Polska sztuczna inteligencja wykrywa zaburzenia psychiczne
15.05.2025
Polscy eksperci opracowali system, który z ruchu gałek ocznych, zaledwie w 10 sekund wykrywa depresję, lęki i inne zaburzenia. Obecnie dokładność sięga 70 proc., ale badacze widzą możliwości dalszego jej zwiększenia.
Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje
08.05.2025
Przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje – informują naukowcy na łamach pisma „JAMA Network Open”.
ZUS: rośnie liczba zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zachowania
06.05.2025
Według ostatnich danych ZUS, w 2024 roku w całym kraju wystawiono ponad 1,6 mln zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Jak poinformował PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, to o 13,8 proc. więcej niż w 2023 roku.