Aktualności

Łódzkie/ 500 tys. zł na wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
22.04.2025
Zarząd województwa wybrał wykonawców programu "Łódzkie promuje zdrowie psychiczne". Na wsparcie i konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych przeznaczył 500 tys. zł.
Śląskie/ Ruszył proces psychiatry dziecięcego, oskarżonego o narażanie na niebezpieczeństwo pacjentów
17.04.2025
Przed Sądem Rejonowym w Tarnowskich Górach rozpoczął się proces lekarza psychiatrii dzieci i młodzieży, któremu prokuratura zarzuca narażanie na niebezpieczeństwo oraz stosowanie przemocy wobec małych pacjentów Ośrodka Leczniczo – Rehabilitacyjnego „Pałac Kamieniec” w Kamieńcu.
Kannabidiol może łagodzić objawy autyzmu u dzieci i nastolatków
11.04.2025
Stosowanie ekstraktu z konopi zawierającego kannabidiol (CBD) może przynieść znaczące korzyści i poprawić zachowanie dzieci i nastolatków z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) – ogłoszono na Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Madrycie.
Polacy chcą wykorzystać AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki
01.04.2025
Badania wykorzystujące AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki oka prowadzą naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz University of Rochester (USA).
Badanie: mikrodawki LSD raczej nie leczą ADHD
20.03.2025
Mikrodawki LSD nie okazały się skuteczniejsze od placebo w leczeniu ADHD – informuje pismo „JAMA Psychiatry”.
Jak ćwiczyć, by skutecznie poprawić nastrój? Sprawdzają naukowcy UJ
17.03.2025
Mózg każdego człowieka nieco inaczej reaguje na aktywność fizyczną. Na przykład po intensywnej jeździe rowerem jedna osoba może poczuć poprawę nastroju, inna przeciwnie. Naukowcy UJ wykazali, że wzorce aktywacji mózgu tych osób przebiegają inaczej w trakcie tego samego ćwiczenia.
Badania: ćwiczenia chronią przed lękiem, depresją i demencją, są równie skuteczne jak leki
05.03.2025
Jakakolwiek aktywność fizyczna, ale regularna, zmniejsza ryzyko zaburzeń lękowych, depresji oraz demencji – wynika z najnowszych, oficjalnie niepublikowanych jeszcze badań przeprowadzonych w Chinach. Jak podkreślają eksperci, ćwiczenia są równie skuteczne jak leki.
Ekspert: użycie AI w psychoterapii stwarza nowe możliwości, ale też realne ryzyko
28.02.2025
Sztuczna inteligencja jest już stosowana w psychoterapii w postaci chatbotów terapeutycznych. Daje to wiele możliwości, ale stwarza też ryzyko, m.in. udzielenia szkodliwych porad czy emocjonalnego uzależnienia pacjenta od cyfrowego terapeuty – ocenia dr Marcin Rządeczka z UMCS.