Aktualności
Ludzie wykazujący cechy perfekcjonizmu są bardziej podatni na wypalenie, a przyczyną tego wcale nie jest wyłącznie stres związany z pracą, ale i ten doświadczany w domu - twierdzi australijski specjalista w zakresie zdrowia psychicznego, prof. Gordon Parker.
09.01.2023
Okres pandemii COVID-19 obfitował w różnego rodzaju czynniki stresujące. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali, że w ich wyniku w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne „postarzające” mózg o parę lat - informuje pismo „Biological Psychiatry: Global Open Science”.
06.12.2022
Obszerne kanadyjskie badanie pokazało, że w trakcie epidemii Covid-19, aż u jednej na osiem osób w wieku średnio 50 lat po raz pierwszy w życiu pojawiła się depresja. Większe ryzyko miały osoby niezamożne, z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej, samotne oraz z historią trudnego dzieciństwa.
02.12.2022
1
Widok ptaków i wydawane przez nie odgłosy poprawiają nastrój nawet na osiem godzin – informuje pismo „Scientific Reports”.
Traumatyczne przeżycia wiążą się z niższym stężeniem hormonów płciowych u kobiet po menopauzie.
12.10.2022
Problemy z zachowaniem małych dzieci mogą mieć związek ze zbyt wysokim poziomem stresu doświadczanego przez ojców w pierwszych miesiącach po narodzinach.
12.10.2022
Pandemia sprawiła, że trajektoria rozwoju osobowości zwłaszcza u młodych osób uległa zmianie – informują naukowcy z Florida State University College of Medicine (USA).
Częste spożywanie pokarmów bogatych w prolinę, aminokwas występujący m.in. w mleku, mięsie i jajkach, ma związek z większą podatnością na depresję – informują hiszpańscy badacze, których wnioski opublikowało pismo „Cell Metabolism”.