Aktualności
Wymiana płynów pokarmowych zapewnia mrówkom kontrolę nad funkcjonowaniem kolonii. Dzięki "pocałunkom" zwierzęta te mogą wpływać na rozwój larw i rozpoznawać pozostałych członków społeczności. Możliwe, że u innych zwierząt wymiana np. śliny również służy celom, których jeszcze nie znamy - komentuje koordynatorka przedsięwzięcia dr Adria LeBoeuf.
30.11.2016
Psy zapamiętują skomplikowane ludzkie działania nawet wtedy, gdy nie wiedzą, że powinny to robić. Oznacza to, że posiadają podobną do ludzkiej pamięć epizodyczną – zawiadamia czasopismo „Current Biology”.
28.11.2016
Jak twierdzą naukowcy (po przeanalizowaniu danych zdrowotnych prawie 6,5 tysiąca osób), działania medyczne nakierowane na leczenie chorób fizycznych i zaburzeń psychicznych powinny być ze sobą ściśle skorelowane. Przeprowadzone badania po raz pierwszy pozwoliły również wykazać, że epilepsja zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywania.
Powszechnie stosowaną i skuteczną metodą jest antykoncepcja hormonalna. Jak jednak podają CDC, co trzecia Amerykanka rezygnuje z niej z powodu działań niepożądanych. Najnowsze doniesienia dotyczące antykoncepcji hormonalnej wskazują na kolejne potencjalne działanie uboczne – prawdopodobnie może ona przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania na depresję w przyszłości. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
25.11.2016
4
Jak wskazują wyniki najnowszego dużego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach, zarówno znacznie przyspieszona, jak i znacznie obniżona spoczynkowa czynność serca u młodych mężczyzn może być czynnikiem predykcyjnym chorób psychicznych w późniejszym wieku.
Osoby o niskiej sprawności krążeniowo-oddechowej są w 75 proc. bardziej narażone na depresję w porównaniu do osób o średniej kondycji fizycznej. Jak wskazują kolejne już badania, aktywność fizyczna może być środkiem zapobiegawczym chroniącym przed depresją.
24.11.2016
Badania przeprowadzone w USA i Europie wskazują, że odsetek starszych osób zapadających na demencję spada. Część ekspertów wskazuje na korzystne działanie takich czynników jak: zapobiegające chorobom zakaźnym szczepienia czy niepalenie.
23.11.2016
W wyniku metaanalizy badań naukowcy doszli do wniosku, że panowie zakładający, iż „prawdziwy” mężczyzna powinien być osobą rozwiązłą i dominującą, mają więcej problemów na tle psychicznym – czytamy na łamach „Journal of Counseling Psychology”.
22.11.2016