Aktualności

Gry nie tak uzależniające, jak sądzono
07.11.2016
Granie w internecie może być mniej uzależniające niż się powszechnie sądzi – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Oxfordzie. Mniej niż 1 proc. badanych wykazał symptomy pozwalające zdiagnozować uzależnienie od gier.
Hormony inaczej wpływają na agresję u kobiet i mężczyzn
04.11.2016
Związki, takie jak serotonina i wazopresyna, zupełnie odwrotnie działają na kobiety i mężczyzn w kontekście regulacji zachowań społecznych, a zwłaszcza skłonności do dominacji i agresji - czytamy w magazynie „PNAS”.
04.11.2016
Tłuste jedzenie powoduje problemy z pamięcią
04.11.2016
Tłusta dieta znacznie pogarsza zdolności do zapamiętywania i uczenia się - potwierdziły najnowsze badania na myszach, które publikuje czasopismo naukowe „PLOS ONE”.
Sprawdzano, jak mimika wpływa na nasze samopoczucie psychiczne
02.11.2016
Samo skłonienie ludzi do zrobienia określonej miny – zmarszczenia ust, bądź rozciągnięcia ich w uśmiechu - nie wystarcza do wzbudzenia konkretnych emocji - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Amsterdamskiego.
02.11.2016
Depresja i jej fizyczne podstawy
21.10.2016
Pracownicy ośrodków naukowych zaobserwowali, że u pacjentów z depresją występują nieprawidłowości w obszarze bocznej i środkowej kory oczodołowo-czołowej oraz w rejonach związanych z pamięcią.
Kobiety bardziej wrażliwe na poczucie izolacji społecznej
18.10.2016
Samotność jest dla kobiet dużo silniej niż dla mężczyzn stresującym doświadczeniem – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „eLife”.
Hipokamp zmienia się pod wpływem hormonów
13.10.2016
2
Wahania poziomu estrogenu podczas cyklu menstruacyjnego przekładają się na zmiany objętości hipokampa - informują naukowcy na łamach pisma "Scientific Reports".
Wpływ EPO na poprawę funkcji poznawczych w depresji
07.10.2016
Rekombinowana erytropoetyna ludzka może poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów z depresją jedno- lub dwubiegunową przebiegającą z upośledzeniem tych funkcji. Dane na poparcie tej tezy przedstawiła na dorocznym kongresie European College of Neuropsychopharmacology dr Kamilla Miskowiak. Wyniki prowadzonych przez nią randomizowanych, kontrolowanych placebo badań pilotażowych sugerują, iż stosowanie erytropoetyny już w krótkim czasie od rozpoczęcia terapii może skutkować poprawą funkcjonowania pacjentów z depresją w zakresie przetwarzania informacji, koncentracji uwagi, pamięci operacyjnej, czy zdolności planowania.