Aktualności

Zakłócenia łączności w mózgu związane z ryzykiem zaburzeń dwubiegunowych
10.01.2017
U osób cierpiących na zaburzenia dwubiegunowe oraz należących do grupy wysokiego ryzyka rozwoju tego zaburzenia naukowcy zaobserwowali występowanie słabszej łączności w kluczowych obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje - zawiadamia pismo "Molecular Psychiatry".
Depresja matki obniża poziom empatii u dziecka
10.01.2017
Według danych statystycznych w pierwszych latach po urodzeniu dziecka około 15-18 proc. kobiet z uprzemysłowionych krajów oraz około 30 proc. kobiet z krajów rozwijających się zapada na depresję poporodową, narażając tym samym swoje potomstwo na większe ryzyko wystąpienia problemów o charakterze społeczno-emocjonalnym.
10.01.2017
Prawie każdy z nas zna osoby chorujące na schizofrenię
10.01.2017
385 tys. osób choruje w Polsce na schizofrenię. Statystycznie większość z nas powinna znać taką osobę. Czy rzeczywiście tak jest?
10.01.2017
Ostrożnie z alkoholem po antydepresantach
02.01.2017
Osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne powinny ostrożnie obchodzić się alkoholem, zamiast poprawić sobie nastrój mogą go sobie pogorszyć - ostrzega w wypowiedzi dla „New York Times” psycholog amerykański Andrew Solomon, autor książki na temat depresji.
Zbyt tłusta dieta szkodzi zdrowiu psychicznemu
28.12.2016
Spożywanie nadmiernej ilości tłustych pokarmów prawdopodobnie prowadzi do otyłości, ale może mieć także związek z powstawaniem zaburzeń poznawczych oraz z problemami psychicznymi w wieku późniejszym. Do takich wniosków doszli badacze z Zurychu i Marsylii w pracy opublikowanej niedawno w prestiżowym Molecular Psychiatry. Jak dowodzą Meyer i Chavis, obserwowane zjawisko jest związane najprawdopodobniej z deficytem reliny, białka ważnego dla prawidłowego funkcjonowania połączeń synaptycznych w mózgu, w odpowiedzi na nadmiar lipidów w diecie. Podatność mózgu na niekorzystny wpływ wysokotłuszczowej diety obserwowano zwłaszcza w grupie nastolatków.
Znaleziono podłoże urojeniowych zespołów błędnej identyfikacji
27.12.2016
Miejsce w mózgu odpowiedzialne za powstawanie urojeń związanych z rozpoznawaniem przedmiotów i osób z najbliższego otoczenia zidentyfikowali naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center – szpitala klinicznego w Bostonie (USA). Wyniki badania publikuje czasopismo „Brain”.
27.12.2016
Aromaterapeutyczna choinka
19.12.2016
Przed świętami Bożego Narodzenia pojawia się dylemat, jaką wybrać choinkę? Leśnicy przekonują, że najlepiej żywą i z leśnych plantacji. Radzą, by przed jej kupnem sprawdzić, czy jest świeżo ścięta. Podpowiadają również, które drzewko ma wartości aromaterapeutyczne, a które postoi w domu najdłużej.
19.12.2016
Antydepresanty stanowią zagrożenie dla płodu
16.12.2016
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych na wczesnym etapie ciąży wiąże się z nieznacznie podwyższonym ryzykiem wad wrodzonych płodu lub urodzeniem martwego dziecka - czytamy na łamach magazynu „PLOS ONE”.
16.12.2016