Aktualności

Smog drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera
03.02.2017
2
Narażenie na wysoki poziom najmniejszych pyłów zawieszonych w powietrzu o ponad 90 proc. zwiększa ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera, u starszych kobiet – wskazują wyniki badania, które publikuje czasopismo “Translational Psychiatry”.
Społeczne trudności osób autystycznych są pogłębiane przez ich otoczenie
03.02.2017
Zdaniem naukowców, osoby autystyczne mimo tego, że są chętne do wchodzenia w interakcje społeczne, często doświadczają poczucia osamotnienia. Bardziej przyjazne nastawienie otoczenia mogłoby im pomóc.
Plotkuj na zdrowie
24.01.2017
Plotkowanie ma dobroczynne działanie - takie są ustalenia zespołu naukowego z uniwersytetu w Pavii we Włoszech. Konkluzje psychiatrów to wynik eksperymentu łączącego psychologię i biochemię. Przeczytaj, jakim pomysłem posłużyli się badacze.
Kisspeptyna pomoże w leczeniu zaburzeń psychicznych i bezpłodności?
24.01.2017
Naturalnie występujący hormon zwiększa aktywność mózgu związaną z seksem i romantycznymi uczuciami, redukując także negatywny nastrój. To sugeruje, że może być on wykorzystany do leczenia zaburzeń psychoseksualnych, depresji, jak również bezpłodności.
24.01.2017
Schizofrenia związana z większym ryzykiem cukrzycy
17.01.2017
Osoby, u których wystąpiły pierwsze objawy schizofrenii są bardziej narażone na rozwój cukrzycy - wynika z analizy przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców i opublikowanej w piśmie "JAMA Psychiatry".
Depresja równie szkodliwa dla serca jak otyłość i wysoki cholesterol
17.01.2017
Depresja stanowi czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego równie silny jak wysoki poziom cholesterolu czy otyłość - informują niemieccy badacze na łamach pisma "Atherosclerosis".
Leki na ADHD zmniejszają ryzyko depresji?
17.01.2017
Jak wskazywały wcześniejsze badania, u pacjentów cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD – attention deficit hyperactivity disorder) ryzyko wystąpienia depresji jest wyższe w porównaniu z osobami bez takiego zaburzenia. Dotychczas nie było wiadomo, jaki wpływ na rozwój depresji u pacjentów z ADHD ma stosowana terapia. Wstępnych danych na ten temat dostarcza badanie opublikowane w grudniu w czasopiśmie Biological Psychiatry. Wskazuje ono, że prawdopodobnie pacjenci przyjmujący leki na ADHD mogą odnieść dodatkowe korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka współwystępowania depresji w poźniejszym okresie.
Spokojnie, to tylko najbardziej depresyjny dzień w roku
16.01.2017
Ten poniedziałek to najbardziej depresyjny dzień w roku. Tak przynajmniej wynika z wyliczeń. Ale jest też dobra wiadomość - przed nami dzień najszczęśliwszy.