Aktualności
Zablokowanie wydzielania kortykoliberyny w komórkach nerwowych podwzgórza sprawia, że myszy przestają odczuwać strach – zawiadamiają badacze ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie (USA). Wyniki ich badania publikuje czasopismo „Molecular Psychiatry”.
10.09.2016
Po zablokowaniu wybranych neuronów zaangażowanych w podtrzymanie uzależnienia od alkoholu szczury przestają odczuwać pociąg do picia – zawiadamiają naukowcy na łamach „Journal of Neuroscience”.
09.09.2016
Wysoki poziom interleukiny 6 (IL-6) u dziewięcioletnich dzieci zwiększa ryzyko zaburzeń nastroju przed 22. rokiem życia – informują brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma „Psychology Medicine”.
08.09.2016
Jak ustalili badacze, przyjaciele nie rozpoznają emocji wyrażanych przez adresata wiadomości e-mail lepiej od nieznajomych.
05.09.2016
Regularne zażywanie kokainy i metamfetaminy powoduje, że mózg człowieka nie potrafi odróżniać dobra od zła. Narkotyki te uszkadzają bowiem rejony mózgu odpowiedzialne za oceny moralne i zarządzanie emocjami - wynika z badania opublikowanego na łamach najnowszego numeru „Psychopharmacology”.
02.09.2016
1
W ramach prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dr hab. Ewelina Knapska wraz ze stworzonym przez siebie zespołem zbada, jak ciało migdałowate, stanowiące centrum emocji w mózgu, kontroluje pozytywne i negatywne emocje przekazywane społecznie.
01.09.2016
Choć dobrze znane jest znaczenie wapnia dla zdrowia kości i zębów, mniej wiadomo na temat jego wpływu na działanie komórek nerwowych, zwłaszcza w przypadku procesów związanych z pamięcią i uczeniem się.
30.08.2016
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i University College London zidentyfikowali w mózgu obszar, dzięki któremu chętniej pomagamy innym - informuje czasopismo naukowe "Proceedings of the National Academy of Sciences".
28.08.2016