Aktualności
Kiedy 10 maja 1941 r. człowiek numer dwa w hierarchii Trzeciej Rzeszy wylądował w Szkocji, brytyjscy psychiatrzy mieli nadzieję, że dostali do ręki klucz do zbadania pokrętnej psychiki nazistowskiego kierownictwa i samego Hitlera.
24.08.2016
Schizofrenia nie dopadała neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka. Badania genetyczne dowodzą, że pojawiła się prawdopodobnie dopiero po rozdzieleniu się obu linii ewolucyjnych – dowodzą naukowcy w „Biological Psychiatry”.
19.08.2016
Naukowcy zidentyfikowali w mózgu obszar, dzięki któremu chętniej pomagamy innym. Zdaniem naukowców, ich badania mogą jednocześnie pomóc lepiej rozumieć mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń antyspołecznych, w tym psychopatii.
Najnowsze badania, zaprezentowane w „Social, Cognitive and Affective Neuroscience”, wykazują, że psy są szczególnie łase na pochwały swoich właścicieli. W trakcie eksperymentów u zwierząt wyraźniej aktywowały się ośrodki związane z reakcją na pochwałę aniżeli na żywność.
Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim. W poprzednich latach uczelnie uplasowały się wyżej. Obecnie znalazły się dopiero w piątej setce zestawienia.
16.08.2016
Pierwszy na świecie ruchomy skaner PET pozwala badać działanie mózgu podczas codziennych czynności – informuje pismo „Brain and behaviour”.
16.08.2016
Test z krwi wykaże, który pacjent jest narażony na podwyższone ryzyko rozwoju choroby Alzheimera - ogłoszono podczas 68 AACC Annual Scientific Meeting & Clinical Lab Expo, które odbyło się w Filadelfii (USA).
14.08.2016
Czytanie książek ewidentnie przedłuża życia. Ci, którzy czytają przez trzy i pół godziny tygodniowo, są o 17 proc. mniej zagrożeni zgonem w ciągu najbliższych 12 lat w porównaniu do tych, którzy nie sięgają po książki w ogóle. W przypadku tych, którzy czytają jeszcze więcej...
08.08.2016