Podziel się z innymi:
2016-10-07

Wpływ EPO na poprawę funkcji poznawczych w depresji

Źródło/Autor: lek. Monika Siedlecka

Rekombinowana erytropoetyna ludzka może poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów z depresją jedno- lub dwubiegunową przebiegającą z upośledzeniem tych funkcji. Dane na poparcie tej tezy przedstawiła na dorocznym kongresie European College of Neuropsychopharmacology dr Kamilla Miskowiak. Wyniki prowadzonych przez nią randomizowanych, kontrolowanych placebo badań pilotażowych sugerują, iż stosowanie erytropoetyny już w krótkim czasie od rozpoczęcia terapii może skutkować poprawą funkcjonowania pacjentów z depresją w zakresie przetwarzania informacji, koncentracji uwagi, pamięci operacyjnej, czy zdolności planowania.

Wpływ EPO na poprawę funkcji poznawczych w depresji
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Śląskie/ Ruszył proces psychiatry dziecięcego, oskarżonego o narażanie na niebezpieczeństwo pacjentów
17.04.2025
Przed Sądem Rejonowym w Tarnowskich Górach rozpoczął się proces lekarza psychiatrii dzieci i młodzieży, któremu prokuratura zarzuca narażanie na niebezpieczeństwo oraz stosowanie przemocy wobec małych pacjentów Ośrodka Leczniczo – Rehabilitacyjnego „Pałac Kamieniec” w Kamieńcu.
Prof. Wojnar: w młodszych grupach wiekowych depresja dwukrotnie częściej występuje u kobiet (wywiad)
24.02.2025
W młodszych grupach wiekowych depresja dwukrotnie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn - powiedział PAP prof. Marcin Wojnar, psychiatra, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej WUM. Są takie okresy w życiu, kiedy pojawia częściej się – w czasie ciąży, w okresie poporodowym oraz okołomenopauzalnym.
Badanie: antydepresanty z grupy SSRI nie tłumią miłości romantycznej
14.02.2025
Osoby przyjmujące antydepresanty z grupy SSRI odczuwają miłość romantyczną tak samo jak inne osoby – wykazało międzynarodowe badanie. Te wyniki mogą przekonać do sięgnięcia po pomoc w depresji osoby, które do tej pory unikały farmakoterapii.