Podziel się z innymi:
2016-10-07
Wpływ EPO na poprawę funkcji poznawczych w depresji
Źródło/Autor:
lek. Monika Siedlecka
Rekombinowana erytropoetyna ludzka może poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów z depresją jedno- lub dwubiegunową przebiegającą z upośledzeniem tych funkcji. Dane na poparcie tej tezy przedstawiła na dorocznym kongresie European College of Neuropsychopharmacology dr Kamilla Miskowiak. Wyniki prowadzonych przez nią randomizowanych, kontrolowanych placebo badań pilotażowych sugerują, iż stosowanie erytropoetyny już w krótkim czasie od rozpoczęcia terapii może skutkować poprawą funkcjonowania pacjentów z depresją w zakresie przetwarzania informacji, koncentracji uwagi, pamięci operacyjnej, czy zdolności planowania.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Psychiatra nie decyduje o przerwaniu ciąży, a orzeczenia od psychiatry nie można uznać za skierowanie na zabieg przerwania ciąży – podkreślono w wytycznych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii.
22.10.2024
Ta substancja używana jest w anestezjologii, ale występuje też np. w nabojach do bitej śmietany czy do napełniania balonów. Chodzi o tzw. gaz rozweselający. „Kreatywne” nastolatki wykorzystują go do odurzania się. Eksperci ostrzegają – może to być groźne dla zdrowia, a nawet życia.
08.10.2024
Naukowcy z MIT opracowali narzędzie „Future You”, które dzięki wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji umożliwia użytkownikom symulowaną rozmowę z ich potencjalną wersją z przyszłości.
07.10.2024