Aktualności

Doksycyklina w leczeniu stresu pourazowego?
11.06.2017
Międzynarodowy zespół badaczy wykazał, że doksycyklina zaburza tworzenie w mózgu negatywnych skojarzeń związanych z traumatycznymi przeżyciami. Może więc znaleźć zastosowanie w zapobieganiu zespołowi stresu pourazowego (PTSD) i leczeniu go - informuje czasopismo "Molecular Psychiatry".
11.06.2017
Dlaczego mężczyźni z rakiem jądra mają wyższe ryzyko depresji?
11.06.2017
Blisko 40 proc. mężczyzn, których udało się wyleczyć z raka jądra, ma zbyt niski poziom testosteronu w organizmie, a przez to wyższe ryzyko takich schorzeń, jak nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia erekcji czy depresja – wskazuje najnowsze badanie.
Depresję i lęk dzieci chłoną od matki
08.06.2017
Dzieci kobiet, które łatwo wpadają w złość, są impulsywne i podejrzliwe są bardziej narażone na rozwój depresji, zaburzeń lękowych oraz mają skłonności do samookaleczania się - artykuł na ten temat został opublikowany w piśmie "Psychological Medicine".
Odczytywanie emocji innych bywa utrudnione
01.06.2017
Lęk sprawia, że stajemy się bardziej skoncentrowani na sobie. Z obserwacji naukowców wynika, że stan ten może także powodować nieprawidłową interpretację mimiki innych osób.
Stres w wodach płodowych
31.05.2017
Długotrwały stres w czasie ciąży "przenika" do wód płodowych i ma niekorzystny wpływ na rozwój płodu - informują naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu. Ich wnioski publikuje pismo "Stress".
Inteligencja emocjonalna rozwija się podczas czytania
30.05.2017
Ludzie preferujący czytanie książek nad oglądanie filmów i telewizji lepiej rozumieją innych. Widząc jedynie to, co jest napisane na stronie, sami musimy wypełniać luki, a to z kolei stwarza możliwość rozwijania empatii - przekonuje Rose Turner, doktorantka z brytyjskiego Kingston University London.
Lek na śpiączkę afrykańską może pomóc również w leczeniu autyzmu
30.05.2017
Lek, który 100 lat temu opracowano z myślą o zwalczaniu śpiączki afrykańskiej, może się okazać skuteczny w leczeniu autyzmu – informuje pismo „Annals of Clinical and Translational Neurology”.
30.05.2017
Bouldering na depresję
30.05.2017
Bouldering to wspinaczka po kilkumetrowych blokach skalnych lub specjalnych ściankach bez asekuracji liną. Przyczynia się nie tylko do rozwoju mięśni i poprawy wytrzymałości, ale także redukuje stres.