Aktualności

28.06.2017
"Dopalacze" stanowią największe wyzwanie w zakresie polityki antynarkotykowej w Polsce i Europie. Pomóc w ich zwalczaniu mają lepsze regulacje prawne - mówili uczestnicy IV Ogólnopolskiej Konferencji "Narkotyki – Narkomania. Polityka, Nauka i Praktyka".
Kapusta działa na jelita niczym stres
27.06.2017
Drażniące substancje zawarte w kapuście czy pikantnych daniach działają na wyspecjalizowane komórki jelita podobnie jak stres - informuje pismo „Cell”.
27.06.2017
Ćwiczenia fizyczne nadzieją w walce z chorobą Alzheimera?
23.06.2017
Nowe badanie opublikowane w Journal of Alzheimer Disease dostarcza nowych informacji dotyczących wpływu aktywności fizycznej na fizjologię mózgu oraz sugeruje możliwość odtworzenia pewnych działających protekcyjnie połączeń neuronalnych. Badacze z Uniwersytetu w Maryland oceniali wpływ 12 – tygodniowej aktywności fizycznej u starszych (60 – 88 lat) osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI, mild cognitive impairment) lub z chorobą Alzheimera, na funkcjonowanie obszarów mózgu, które zwykle u takich pacjentów ulegają zanikowi. Tylny zakręt obręczy oraz przedklinek stanowią ośrodek sieci neuronalnej w którym dochodzi do integracji i rozpraszania sygnałów.
Na schizofrenię - probiotyk
23.06.2017
Jak wskazują wyniki randomizowanych, kontrolowanych placebo pilotażowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, wprowadzenie probiotyków do diety pacjentów ze schizofrenią może łagodzić objawy związane z ich chorobą podstawową. Dodanie do diety probiotyków może pomóc zarówno w często występujących u tych pacjentów zakażeniach grzybiczych oraz dysfunkcjach jelitowych (wykazano redukcję poziomu przeciwciał przeciwko Candida u 43% pacjentów przyjmujących probiotyk vs. 3% przyjmujących placebo), niekiedy także może wpływać na redukcję objawów pozytywnych schizofrenii, takich jak urojenia, omamy, czy wrogość (największy spadek obserwowano w punktacji w skali PANSS: z 18 do 14,6 po 13 tygodniach leczenia probiotykiem, pacjenci bez cech infekcji grzybiczej na początku leczenia).
Terapia depresji szyta na miarę
23.06.2017
Wybór optymalnego leczenia depresji niejednokrotnie odbywa się metodą prób i błędów, przez co okres do włączenia skutecznego leczenie bywa często rozciągnięty w czasie. Badanie opublikowane w piśmie Personalized Medicine in Psychiatry wyjaśnia jak określone cechy biologiczne i kliniczne pacjenta mogą być wskazówką dla lekarzy w doborze najefektywniejszej opcji terapeutycznej. Wykazano bowiem, iż zarówno wskaźnik masy ciała BMI, płeć pacjenta, jak również profil objawów jaki prezentuje pacjent mogą warunkować wybór spersonalizowanej terapii przeciwdepresyjnej, a tym samym poprawić efekty leczenia.
Ojciec spędza z dzieckiem przeciętnie 5 minut
23.06.2017
Rolą ojca jest dawanie struktury, czyli wprowadzanie norm, reguł zachowania, pokazywanie świata na zewnątrz. Ojciec daje dziecku przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Niestety, współczesny tata jest zmęczony, a jego relacja z dzieckiem spłyca się, staje się powierzchowna i epizodyczna. Przeciętnie spędza on z dzieckiem 5 minut dziennie. To tak, jakby go wcale nie było – mówi w Dniu Ojca psycholog Andrzej Kuśmierczyk.
Ufność częściowo czerpiemy z genów
22.06.2017
Jak wynika z badań naukowców, nasza ufność względem otoczenia podlega częściowo dziedziczeniu. Pozyskujemy ją jednak także z oddziaływań środowiska społecznego. Czy nieufność rządzi się podobnymi prawami? W jakim stopniu nasze geny i doświadczenia determinują obie cechy?
Wiemy, dlaczego reklamy internetowe są drażniące
20.06.2017
Aby przetestować wpływ inwazyjnych reklam internetowych na koncentrację i emocje użytkowników, naukowcy postanowili zmierzyć aktywność elektryczną mózgu elektroencefalogramem. Przeczytaj, jak powstaje tzw. ślepota banerowa i inne zjawiska związane z natrętną emisją reklam.