Aktualności

Życie w mieście sprzyja wystąpieniu psychozy
24.05.2017
Dorastanie w miejskim otoczeniu wiąże się ze znaczącym zagrożeniem epizodami psychotycznymi u osób w wieku 12-18 lat. Jedną z przyczyn jest poczucie zagrożenia, które może powodować zburzenia poziomu dopaminy w mózgu i rozwój szkodliwych mechanizmów psychicznych.
Ruch to zdrowie psychiczne dzieci
23.05.2017
Regularna aktywność fizyczna przynosi znaczne korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Liczne badania dowodzą, iż zarówno aktywni fizycznie dorośli jak i nastolatkowie mają niższe ryzyko rozwoju depresji.
Stymulacja nerwu błędnego w walce z depresją
23.05.2017
Wyniki najnowszych badań wskazują, że wspomagająca głęboka stymulacja nerwu błędnego (vagus nerve stimulation; VNS) poprawia efekty leczenia pacjentów z przewlekłą, ciężką, oporną na terapię depresją. Poprawę obserwowano dla 5-letnich wyników terapii VNS. Są to pierwsze długoterminowe obserwacje przemawiające za korzystnym wpływem takiej strategii leczniczej.
Smutna wiadomość: uśmiech postarza
15.05.2017
Zwykło się uważać, że uśmiech jest oznaką młodości i świeżości. Jednak najnowsze badania wskazują, że osoby, które się uśmiechają, wyglądają na starsze. Pocieszające jest to, że wiadomo, którą emocją można swój wizerunek odmłodzić.
Naukowcy opracowali
08.05.2017
Mózgi ludzi cierpiących na chorobę dwubiegunową różnią się od mózgów ludzi zdrowych w regionach odpowiedzialnych za kontrolę zahamowań i emocji – wykazali naukowcy, którzy stworzyli też "mapę" choroby i sposobu, w jaki oddziałuje na mózg.
08.05.2017
Depresja i stres tak niebezpieczne dla serca jak otyłość i cholesterol
04.05.2017
1
Palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca to znane czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Rola czynników psychicznych w patogenezie chorób serca jest zdecydowanie słabiej poznana. Jednak...
Eksperci pytają: czy kanabinoidy mogą być bezpieczniejsze?
04.05.2017
W najnowszym wydaniu prestiżowego pisma „The Lancet Psychiatry” ukazała się publikacja podnosząca kwestię kannabinoidów oraz perspektyw związanych z dostępnością i bezpieczeństwem stosowania substancji z tej grupy.
Niska masa urodzeniowa zwiększa ryzyko chorób psychicznych
04.05.2017
1
Jak sugerują wyniki najnowszego badania grupy norweskich naukowców z Uniwersytetu w Trondcheim, masa urodzeniowa może mieć znaczenie dla ryzyka wystąpienia u dziecka chorób psychicznych.