Podziel się z innymi:
2017-06-23

Na schizofrenię - probiotyk

Źródło/Autor: lek. Monika Siedlecka

Jak wskazują wyniki randomizowanych, kontrolowanych placebo pilotażowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, wprowadzenie probiotyków do diety pacjentów ze schizofrenią może łagodzić objawy związane z ich chorobą podstawową. Dodanie do diety probiotyków może pomóc zarówno w często występujących u tych pacjentów zakażeniach grzybiczych oraz dysfunkcjach jelitowych (wykazano redukcję poziomu przeciwciał przeciwko Candida u 43% pacjentów przyjmujących probiotyk vs. 3% przyjmujących placebo), niekiedy także może wpływać na redukcję objawów pozytywnych schizofrenii, takich jak urojenia, omamy, czy wrogość (największy spadek obserwowano w punktacji w skali PANSS: z 18 do 14,6 po 13 tygodniach leczenia probiotykiem, pacjenci bez cech infekcji grzybiczej na początku leczenia).

Na schizofrenię - probiotyk
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Psychiatrzy: chcemy zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji
22.11.2024
Psychiatrzy chcą zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji. Piotr Marcinowicz i Magdalena Więdłocha z zespołem otrzymali rekomendację do dofinansowania w kwocie 16 mln zł od Agencji Badań Medycznych na takie badania.
Zespół ds. centrów zdrowia psychicznego powstanie w Ministerstwie Zdrowia
15.11.2024
1
W Ministerstwie Zdrowia powstanie zespół, który wypracuje sposób finansowania centrów zdrowia psychicznego po zakończeniu pilotażu – poinformowała PAP dr Izabela Ciuńczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego po spotkaniu z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną.
Wytyczne dla psychiatrów: orzeczenie lekarza nie jest skierowaniem na zabieg przerwania ciąży
22.10.2024
Psychiatra nie decyduje o przerwaniu ciąży, a orzeczenia od psychiatry nie można uznać za skierowanie na zabieg przerwania ciąży – podkreślono w wytycznych Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii.