Aktualności

Antydepresanty stanowią zagrożenie dla płodu
16.12.2016
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych na wczesnym etapie ciąży wiąże się z nieznacznie podwyższonym ryzykiem wad wrodzonych płodu lub urodzeniem martwego dziecka - czytamy na łamach magazynu „PLOS ONE”.
16.12.2016
Wybierając prezent świąteczny, zrezygnuj z
12.12.2016
1
Przeanalizowaliśmy dziesiątki publikacji naukowych poruszających kwestię prezentów świątecznych i odkryliśmy, że w zdecydowanej większości przypadków dawca prezentu liczy na „efekt wow!”, czyli pragnie sprawić obdarowywanemu radość natychmiast, już w chwili rozpakowywania podarunku - mówi dr Jeff Galak. Przeczytaj, dlaczego nie jest to dobrym kierunkiem.
Jogurty na stresy i lęki
01.12.2016
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że popularne bakterie mlekowe Lactobacillus plantarum występujące m.in. w jogurtach mogą redukować poziom stresu i lęku.
01.12.2016
Mrówki porozumiewają się poprzez
30.11.2016
Wymiana płynów pokarmowych zapewnia mrówkom kontrolę nad funkcjonowaniem kolonii. Dzięki "pocałunkom" zwierzęta te mogą wpływać na rozwój larw i rozpoznawać pozostałych członków społeczności. Możliwe, że u innych zwierząt wymiana np. śliny również służy celom, których jeszcze nie znamy - komentuje koordynatorka przedsięwzięcia dr Adria LeBoeuf.
Psy posiadają pamięć epizodyczną
28.11.2016
Psy zapamiętują skomplikowane ludzkie działania nawet wtedy, gdy nie wiedzą, że powinny to robić. Oznacza to, że posiadają podobną do ludzkiej pamięć epizodyczną – zawiadamia czasopismo „Current Biology”.
Zaburzenia psychiczne i choroby fizyczne korelują ze sobą
28.11.2016
Jak twierdzą naukowcy (po przeanalizowaniu danych zdrowotnych prawie 6,5 tysiąca osób), działania medyczne nakierowane na leczenie chorób fizycznych i zaburzeń psychicznych powinny być ze sobą ściśle skorelowane. Przeprowadzone badania po raz pierwszy pozwoliły również wykazać, że epilepsja zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywania.
Depresja indukowana antykoncepcją
25.11.2016
4
Powszechnie stosowaną i skuteczną metodą jest antykoncepcja hormonalna. Jak jednak podają CDC, co trzecia Amerykanka rezygnuje z niej z powodu działań niepożądanych. Najnowsze doniesienia dotyczące antykoncepcji hormonalnej wskazują na kolejne potencjalne działanie uboczne – prawdopodobnie może ona przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania na depresję w przyszłości. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Spoczynkowa czynność serca czynnikiem predykcyjnym chorób psychicznych
25.11.2016
Jak wskazują wyniki najnowszego dużego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach, zarówno znacznie przyspieszona, jak i znacznie obniżona spoczynkowa czynność serca u młodych mężczyzn może być czynnikiem predykcyjnym chorób psychicznych w późniejszym wieku.