Aktualności
Ten poniedziałek to najbardziej depresyjny dzień w roku. Tak przynajmniej wynika z wyliczeń. Ale jest też dobra wiadomość - przed nami dzień najszczęśliwszy.
Szkodliwe działanie ciągłego stresu, zwiększającego ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zawału serca, może być związane z nadaktywnością ciała migdałowatego w mózgu – sugerują badacze Harvard Medical School na łamach czasopisma „Lancet”.
14.01.2017
Zespół stresu pourazowego może wystąpić w reakcji na pojedyncze stresujące wydarzenie na skutek zwiększonej aktywności elektrycznej ciała migdałowatego – czytamy na łamach „Physiological Reports”.
10.01.2017
U osób cierpiących na zaburzenia dwubiegunowe oraz należących do grupy wysokiego ryzyka rozwoju tego zaburzenia naukowcy zaobserwowali występowanie słabszej łączności w kluczowych obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje - zawiadamia pismo "Molecular Psychiatry".
10.01.2017
Według danych statystycznych w pierwszych latach po urodzeniu dziecka około 15-18 proc. kobiet z uprzemysłowionych krajów oraz około 30 proc. kobiet z krajów rozwijających się zapada na depresję poporodową, narażając tym samym swoje potomstwo na większe ryzyko wystąpienia problemów o charakterze społeczno-emocjonalnym.
10.01.2017
385 tys. osób choruje w Polsce na schizofrenię. Statystycznie większość z nas powinna znać taką osobę. Czy rzeczywiście tak jest?
10.01.2017
Osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne powinny ostrożnie obchodzić się alkoholem, zamiast poprawić sobie nastrój mogą go sobie pogorszyć - ostrzega w wypowiedzi dla „New York Times” psycholog amerykański Andrew Solomon, autor książki na temat depresji.
02.01.2017
Spożywanie nadmiernej ilości tłustych pokarmów prawdopodobnie prowadzi do otyłości, ale może mieć także związek z powstawaniem zaburzeń poznawczych oraz z problemami psychicznymi w wieku późniejszym. Do takich wniosków doszli badacze z Zurychu i Marsylii w pracy opublikowanej niedawno w prestiżowym Molecular Psychiatry. Jak dowodzą Meyer i Chavis, obserwowane zjawisko jest związane najprawdopodobniej z deficytem reliny, białka ważnego dla prawidłowego funkcjonowania połączeń synaptycznych w mózgu, w odpowiedzi na nadmiar lipidów w diecie. Podatność mózgu na niekorzystny wpływ wysokotłuszczowej diety obserwowano zwłaszcza w grupie nastolatków.
28.12.2016