Aktualności
Lek, który 100 lat temu opracowano z myślą o zwalczaniu śpiączki afrykańskiej, może się okazać skuteczny w leczeniu autyzmu – informuje pismo „Annals of Clinical and Translational Neurology”.
30.05.2017
Bouldering to wspinaczka po kilkumetrowych blokach skalnych lub specjalnych ściankach bez asekuracji liną. Przyczynia się nie tylko do rozwoju mięśni i poprawy wytrzymałości, ale także redukuje stres.
30.05.2017
Badacze opracowali zaktualizowaną skalę służącą do przesiewowego badania dorosłych w kierunku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention-deficit/hyperactivity disorder; ADHD). Raport grupy amerykańskich badaczy pod kierownictwem dr Ronalda Kesslera z Harvard Medical School opublikowano właśnie w piśmie „JAMA Psychiatry“.
29.05.2017
Ludzie nie pracują w spokoju. Jedna trzecia pracowników przyznała, że jest często rozpraszana przy wykonywaniu zadań służbowych — tak wynika z badania Human Power. Tylko niewielkiej liczbie respondentów nic nie przeszkadzało przy wykonywaniu obowiązków. Przeczytaj, w jaki sposób rozpraszanie uwagi wydłuża czas pracy i jak to wpływa na koszty ponoszone przez pracodawcę.
Dorastanie w miejskim otoczeniu wiąże się ze znaczącym zagrożeniem epizodami psychotycznymi u osób w wieku 12-18 lat. Jedną z przyczyn jest poczucie zagrożenia, które może powodować zburzenia poziomu dopaminy w mózgu i rozwój szkodliwych mechanizmów psychicznych.
24.05.2017
Regularna aktywność fizyczna przynosi znaczne korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Liczne badania dowodzą, iż zarówno aktywni fizycznie dorośli jak i nastolatkowie mają niższe ryzyko rozwoju depresji.
23.05.2017
Wyniki najnowszych badań wskazują, że wspomagająca głęboka stymulacja nerwu błędnego (vagus nerve stimulation; VNS) poprawia efekty leczenia pacjentów z przewlekłą, ciężką, oporną na terapię depresją. Poprawę obserwowano dla 5-letnich wyników terapii VNS. Są to pierwsze długoterminowe obserwacje przemawiające za korzystnym wpływem takiej strategii leczniczej.
23.05.2017
Zwykło się uważać, że uśmiech jest oznaką młodości i świeżości. Jednak najnowsze badania wskazują, że osoby, które się uśmiechają, wyglądają na starsze. Pocieszające jest to, że wiadomo, którą emocją można swój wizerunek odmłodzić.
15.05.2017