Aktualności
Bouldering to wspinaczka po kilkumetrowych blokach skalnych lub specjalnych ściankach bez asekuracji liną. Przyczynia się nie tylko do rozwoju mięśni i poprawy wytrzymałości, ale także redukuje stres.
30.05.2017
Badacze opracowali zaktualizowaną skalę służącą do przesiewowego badania dorosłych w kierunku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention-deficit/hyperactivity disorder; ADHD). Raport grupy amerykańskich badaczy pod kierownictwem dr Ronalda Kesslera z Harvard Medical School opublikowano właśnie w piśmie „JAMA Psychiatry“.
29.05.2017
Ludzie nie pracują w spokoju. Jedna trzecia pracowników przyznała, że jest często rozpraszana przy wykonywaniu zadań służbowych — tak wynika z badania Human Power. Tylko niewielkiej liczbie respondentów nic nie przeszkadzało przy wykonywaniu obowiązków. Przeczytaj, w jaki sposób rozpraszanie uwagi wydłuża czas pracy i jak to wpływa na koszty ponoszone przez pracodawcę.
Dorastanie w miejskim otoczeniu wiąże się ze znaczącym zagrożeniem epizodami psychotycznymi u osób w wieku 12-18 lat. Jedną z przyczyn jest poczucie zagrożenia, które może powodować zburzenia poziomu dopaminy w mózgu i rozwój szkodliwych mechanizmów psychicznych.
24.05.2017
Regularna aktywność fizyczna przynosi znaczne korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Liczne badania dowodzą, iż zarówno aktywni fizycznie dorośli jak i nastolatkowie mają niższe ryzyko rozwoju depresji.
23.05.2017
Wyniki najnowszych badań wskazują, że wspomagająca głęboka stymulacja nerwu błędnego (vagus nerve stimulation; VNS) poprawia efekty leczenia pacjentów z przewlekłą, ciężką, oporną na terapię depresją. Poprawę obserwowano dla 5-letnich wyników terapii VNS. Są to pierwsze długoterminowe obserwacje przemawiające za korzystnym wpływem takiej strategii leczniczej.
23.05.2017
Zwykło się uważać, że uśmiech jest oznaką młodości i świeżości. Jednak najnowsze badania wskazują, że osoby, które się uśmiechają, wyglądają na starsze. Pocieszające jest to, że wiadomo, którą emocją można swój wizerunek odmłodzić.
15.05.2017
Mózgi ludzi cierpiących na chorobę dwubiegunową różnią się od mózgów ludzi zdrowych w regionach odpowiedzialnych za kontrolę zahamowań i emocji – wykazali naukowcy, którzy stworzyli też "mapę" choroby i sposobu, w jaki oddziałuje na mózg.
08.05.2017