Aktualności
Dotychczasowe metody diagnozowania oraz leczenia depresji wymagają modyfikacji - przekonują naukowcy na łamach pisma "Brain, Behavior and Immunity", zauważając, że w przypadku każdego z dwunastu podtypów choroby należy podejść w odmienny sposób.
06.11.2017
1
Medytacja zmniejsza stopień uzależnienia od pracy i poprawia jakość życia - wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z University of Derby w Wielkiej Brytanii, o których informuje "Journal of Behavioral Addictions".
06.11.2017
Wariant DNA, znajdujący się w genie DNMT3B i występujący powszechnie u osób pochodzenia europejskiego i afrykańskiego, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia od nikotyny, oraz zachorowania na raka płuc - onosi "Molecular Psychiatry".
02.11.2017
Stres jest dla układu pokarmowego tak samo szkodliwy, jak niezdrowe jedzenie. Podobne skutki wywołuje nawet na poziomie mikrobiologicznym – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Scientific Reports”.
23.10.2017
Zmiany aktywności mózgu prowadzące do redukcji objawów depresji zaobserwowano u pacjentów leczonych psylocybiną – substancją psychoaktywną występującą w grzybach halucynogennych.
Młodzi, heteroseksualni mężczyźni czerpią więcej korzyści emocjonalnych z relacji z bliskim przyjacielem, niż z partnerką – wynika z badania zamieszczonego na łamach „Men and Masculinities”.
12.10.2017
4
Naukowcy z Uniwersytetu McGill dokonali odkrycia nowej ścieżki biologicznej zajmującej się przetwarzaniem bólu. Daje to nadzieję na wykorzystanie istniejących już leków onkologicznych, aby zastąpić stosowanie opioidów w leczeniu bólu przewlekłego.
09.10.2017
Około 47 milionów osób na całym świecie cierpi na demencję, a liczba ta ma wzrosnąć do 66 milionów w roku 2030 i 115 milionów w roku 2050. Według danych Lancet Commission on Dementia Prevention and Care jednemu z trzech przypadków otępienia na świecie można zapobiec, zarządzając umiejętnie czynnikami stylu życia takimi jak utrata słuchu, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i depresja. Przedstawiony na Międzynarodowej Konferencji ds. Choroby Alzheimera (AAIC) w 2017 i opublikowany w piśmie The Lancet raport podkreśla też korzystne skutki takich działań niefarmakologicznych jak utrzymywanie kontaktów społecznych czy różnego rodzaju ćwiczenia dla osób z demencją.
09.10.2017