Aktualności
Szacuje się, że na świecie na depresję choruje ponad 300 milionów ludzi, a około jedna trzecia z nich nie reaguje na tradycyjne formy leczenia, np. terapię lekami antydepresyjnymi. Takim osobom z pomocą może przyjść neurofeedback - twierdzą naukowcy.
04.09.2017
Nieprawidłowe połączenia nerwowe związane z późniejszym rozwojem autyzmu można wykryć w mózgach półrocznych dzieci – wynika z badania opublikowanego na łamach „Biological Psychiatry”.
31.08.2017
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych, podnoszących poziom serotoniny w mózgu, może powodować nasilenie szumów usznych - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cell Reports".
Nadmierne spożycie produktów zawierających metioninę przez kobietę w ciąży może prowadzić do rozwoju schizofrenii u jej dziecka – wynika z badania opublikowanego w magazynie „Molecular Psychiatry”.
18.08.2017
Mechanizm w mózgu zapobiegający rozwojowi zaburzenia afektywnego dwubiegunowego (ChAD) zidentyfikowali naukowcy z Akademii Medycznej Mount Sinai podczas badania prowadzonego na krewnych pacjentów cierpiących na tę chorobę – informuje „American Journal of Psychiatry”.
18.08.2017
Poziom dopaminy wpływa na preferowany zakres przestrzeni osobistej u muszek owocówek, a być może również u ludzi – wynika z badania opublikowanego na łamach „Biology Letters”.
17.08.2017
Osoby, które akceptują doświadczane emocje – bez względu na to, czy są to emocje pozytywne, czy negatywne – lepiej radzą sobie ze stresem, są szczęśliwsze i mniej narażone na zaburzenia nastroju - wykazali naukowcy.
17.08.2017
Krótkotrwałe leczenie białkiem klotho na długo poprawia zdolności poznawcze u myszy. Hormon zwiększa też odporność mózgu na działanie toksycznych cząstek związanych z rozwojem choroby Parkinsona i Alzheimera – czytamy w "Cell Reports".
14.08.2017