Aktualności

Kiedy zwiększa się ryzyko samobójstwa
07.12.2017
Osoby wykazujące autystyczne cechy charakteru są bardziej niż inne narażone na ryzyko popełnienia samobójstwa. Ale grup ryzyka jest więcej. Co je łączy?
07.12.2017
Jak działają różne rodzaje orzechów na ludzki mózg
30.11.2017
Konsumpcja orzechów sprzyja zwiększeniu częstotliwości fal mózgowych związanych z kluczowymi funkcjami organizmu, w tym funkcjami poznawczymi i odpornościowymi - twierdzą naukowcy z Loma Linda University Health (USA).
30.11.2017
Problem z zapamiętywaniem twarzy może oznaczać początki demencji
30.11.2017
U starszych osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi obserwuje się spadek zdolności do zapamiętywania twarzy związany ze zmianami w obrębie postrzegania wzrokowego - informuje magazyn "Scientific Reports".
30.11.2017
Awatar pomaga oswoić głosy w głowie
29.11.2017
Do występujących w przebiegu schizofrenii zaburzeń należą pojawiające się w około 70 proc. przypadków halucynacje werbalne, często określane przez pacjentów jako „głosy w mojej głowie”.
Pobudzenie funkcji wykonawczych chroni przed lękiem i depresją
29.11.2017
Stymulacja obszaru mózgu zawiadującego funkcjami wykonawczymi zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów zaburzeń lękowych i depresji – wynika z badania opublikowanego na łamach „Cerebral Cortex”.
Dogoterapia w dziecięcych szpitalach – redukuje stres i cieszy pacjentów
28.11.2017
Oderwanie od szpitalnej rzeczywistości, redukcja stresu, okazja do zabawy i budowania relacji – to tylko niektóre pozytywne aspekty spotkań małych pacjentów ze zwierzętami, na które wskazywali w piątek praktycy zajmujący się dogoterpią w pięciu szpitalach dziecięcych.
Zmniejszenie zawartości nikotyny w papierosach sposobem na walkę z uzależnieniem?
27.11.2017
Zgodnie z wynikami badania opublikowanego w piśnie JAMA Psychiatry, krajowa polityka regulacyjna, skutkująca obniżeniem zawartości nikotyny w papierosach, może zmniejszyć ich potencjał uzależniający, także w populacjach szczególnie podatnych na uzależnienie.
Zbyt długie wpatrywanie się w wyświetlacz sprzyja depresji
15.11.2017
Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed monitorem komputera czy wyświetlaczem smartfona lub tabletu może przyczyniać się do zaostrzenia objawów depresji oraz nasilenia myśli samobójczych u nastolatków, zwłaszcza dziewczynek - informuje pismo "Clinical Psychological Science".