Aktualności

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
20.02.2018
Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem.
Uczniowie mają tyle lekcji, ile wynosi etat
09.02.2018
1
Siódmoklasiści mają tyle lekcji, ile dorośli pracy na etacie. Robimy im krzywdę. Znany fizyk skrytykował nadmiar nauki w szkołach. "Wyglądają nie jak dzieci, tylko jak cyborgi" - napisał o tym, jak wyglądają jego własne pociechy po powrocie ze szkoły.
Popularne leki przeciwbólowe wpływają na psychikę pacjentów
09.02.2018
Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol mają wpływ na przetwarzanie informacji, intensywność odczuwania i poziom emocji - informuje czasopismo „Policy Insights from the Behavioral and Brain Sciences”.
09.02.2018
Jak leki przeciwbólowe wpływają na myśli i emocje?
08.02.2018
Kupując lek przeciwbólowy bez recepty, chcemy uśmierzyć ból. Nie spodziewamy się jego wpływu na procesy myślowe czy emocje.
Chorym na alzheimera pomaga pewien rodzaj ćwiczeń
08.02.2018
Dostarczające organizmowi dużo tlenu ćwiczenia aerobowe mogą złagodzić objawy choroby Alzheimera i spowolnić jej rozwój - informuje "Journal of the American Geriatrics Society".
Winogrona mogą łagodzić objawy depresji
05.02.2018
Związki pochodzące z winogron mogą łagodzić objawy depresji poprzez oddziaływanie na niedawno odkryte mechanizmy leżące u podstaw tej choroby - zawiadamiają naukowcy na łamach "Nature Communications".
05.02.2018
Wpływ alkoholu na mózg
05.02.2018
Tylko określona ilość alkoholu, działając na mózg, łagodzi procesy zapalne i ułatwia usuwanie toksyn (również tych związanych z chorobą Alzheimera) – informuje pismo „Scientific Reports”.
Ten konserwant żywności poprawia leczenie schizofrenii
02.02.2018
Tani konserwant żywności poprawia skuteczność leczenia pacjentów ze schizofrenią - wykazało badanie, które publikuje pismo “Biological Psychiatry”.