Aktualności

Wpływ EPO na poprawę funkcji poznawczych w depresji
07.10.2016
Rekombinowana erytropoetyna ludzka może poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów z depresją jedno- lub dwubiegunową przebiegającą z upośledzeniem tych funkcji. Dane na poparcie tej tezy przedstawiła na dorocznym kongresie European College of Neuropsychopharmacology dr Kamilla Miskowiak. Wyniki prowadzonych przez nią randomizowanych, kontrolowanych placebo badań pilotażowych sugerują, iż stosowanie erytropoetyny już w krótkim czasie od rozpoczęcia terapii może skutkować poprawą funkcjonowania pacjentów z depresją w zakresie przetwarzania informacji, koncentracji uwagi, pamięci operacyjnej, czy zdolności planowania.
Więcej kobiet, bardziej agresywni mężczyźni
06.10.2016
Naukowcy porównali statystyki popełnianych przez dorosłe osoby przestępstw w niemal całych St. Zjednoczonych. Okazało się, że liczebna przewaga mężczyzn na terenie danego hrabstwa miała związek z mniejszą liczbą popełnianych przez nich czynów agresywnych – nawet jeśli brano pod uwagę inne czynniki, np. ubóstwo czy niski status społeczny.
Gen kojarzony z nadciśnieniem tętniczym ma związek z rozwojem schizofrenii
05.10.2016
Gen, który był dotychczas kojarzony z nadciśnieniem tętniczym, ma związek z rozwojem schizofrenii, zaburzeń dwubiegunowych, depresji i autyzmu - wynika z badań naukowców.
Wspólne podłoże zaburzeń emocjonalnych
04.10.2016
Większość zaburzeń na tle emocjonalnym cechuje się podobnymi zakłóceniami w obrębie funkcjonowania sieci domyślnej w mózgu – wynika z badania opisanego w magazynie „NeuroImage: Clinical”.
04.10.2016
Z jakiego plemienia pochodzisz, Internauto?
20.09.2016
Internauta internaucie nierówny. Jak wynika z najnowszego raportu „Cyfrowi Polacy – konsumenci w czasach e-rewolucji” wśród użytkowników Internetu wyłania się kilka grup. Analitycy wymieniają sześć najbardziej charakterystycznych.
Leki przeciwzapalne mogą leczyć alzheimera
17.09.2016
W doświadczeniach na myszach popularny środek na bóle miesiączkowe całkowicie cofnął skutki demencji. Gdyby udało się uzyskać podobne rezultaty u ludzi, byłby to przełom w leczeniu choroby Alzheimera.
Leki w wodzie nie pochodzą ze spłukiwanych w toalecie tabletek i kapsułek
16.09.2016
1
Wyniki badań naukowców z University of Vermont zaprzeczają rozpowszechnionemu mniemaniu, jakoby wyrzucane do kanalizacji leki były głównym źródłem substancji farmakologicznych w ściekach.
16.09.2016
1
Niski poziom samokontroli prowadzi do uzależnienia od nikotyny
15.09.2016
Naukowcy ustalili, że niski poziom samokontroli w dzieciństwie, przejawiający się poprzez osłabioną koncentrację, brak wytrwałości i impulsywne zachowanie, koreluje z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju uzależnienia od nikotyny w późniejszym wieku.