Aktualności

Naukowcy bliżej poznania przyczyn psychopatii
28.08.2016
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i University College London zidentyfikowali w mózgu obszar, dzięki któremu chętniej pomagamy innym - informuje czasopismo naukowe "Proceedings of the National Academy of Sciences".
28.08.2016
Aktywność fizyczna chroni przed psychozą
26.08.2016
Zgodnie z zaleceniami WHO, osoby dorosłe powinny angażować się w aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez minimum 150 minut tygodniowo.
Suplementy wapnia sprzyjają demencji po udarze
25.08.2016
Przyjmowanie suplementów wapnia ma związek ze znacznie podwyższonym ryzykiem demencji u kobiet, które doznały udaru lub mają inne problemy z krążeniem mózgowym - ostrzega czasopismo naukowe "Neurology". Suplementy wapnia mające chronić przed osteoporozą po menopauzie przyjmują tysiące kobiet.
Pacjent Rudolf Hess. Jak brytyjscy psychiatrzy szukali klucza do szaleństwa nazistów
24.08.2016
Kiedy 10 maja 1941 r. człowiek numer dwa w hierarchii Trzeciej Rzeszy wylądował w Szkocji, brytyjscy psychiatrzy mieli nadzieję, że dostali do ręki klucz do zbadania pokrętnej psychiki nazistowskiego kierownictwa i samego Hitlera.
Schizofrenia nie występowała wśród neandertalczyków
19.08.2016
Schizofrenia nie dopadała neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka. Badania genetyczne dowodzą, że pojawiła się prawdopodobnie dopiero po rozdzieleniu się obu linii ewolucyjnych – dowodzą naukowcy w „Biological Psychiatry”.
19.08.2016
Prospołeczna część mózgu
19.08.2016
Naukowcy zidentyfikowali w mózgu obszar, dzięki któremu chętniej pomagamy innym. Zdaniem naukowców, ich badania mogą jednocześnie pomóc lepiej rozumieć mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń antyspołecznych, w tym psychopatii.
Psy (podobnie jak ludzie) wolą pochwałę
18.08.2016
Najnowsze badania, zaprezentowane w „Social, Cognitive and Affective Neuroscience”, wykazują, że psy są szczególnie łase na pochwały swoich właścicieli. W trakcie eksperymentów u zwierząt wyraźniej aktywowały się ośrodki związane z reakcją na pochwałę aniżeli na żywność.
UJ i UW spadły na liście 500 najlepszych uczelni świata
16.08.2016
Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim. W poprzednich latach uczelnie uplasowały się wyżej. Obecnie znalazły się dopiero w piątej setce zestawienia.