Aktualności

Objawem molestowania w szkole może być zgrzytanie zębami
17.07.2017
Zgrzytanie nocą zębami u nastolatków może być objawem kłopotów w szkole, w tym szczególnie molestowania - ostrzega „Journal of Oral Rehabilitation” powołując się na badania przeprowadzone w Brazylii.
17.07.2017
Czy skutki urazów mózgu będzie można odwrócić?
14.07.2017
Dotychczasowe badania dowodziły, że skutki uszkodzenia mózgu często są nieodwracalne. Naukowcy opracowali lek, który pozwala przywrócić pamięć oraz zdolności poznawcze.
14.07.2017
Oliwa zapobiega demencji
11.07.2017
Częste spożywanie oliwy z pierwszego tłoczenia chroni przed rozwojem demencji i choroby Alzheimera - informuje czasopismo naukowe "Annals of Clinical and Translational Neurology".
11.07.2017
Zawartość portfela widać na twarzy
10.07.2017
1
Naukowcy przekonują, że emocje, których doświadczamy w ciągu życia, stopniowo zmieniają wyraz naszej twarzy. Nawet jeśli wydaje się nam, że w danym momencie nie wyrażamy żadnych emocji, to na twarzy mamy wypisane, czy w przeszłości często się uśmiechaliśmy (cecha kojarzona z dobrobytem), czy chodziliśmy zmartwieni i zasmuceni. Te subtelne sygnały nie uchodzą uwadze innych ludzi. O szczegółach badania można przeczytać w „Journal of Personality and Social Psychology”.
Co kryje się w mózgu psychopaty?
06.07.2017
Buckholtz wraz z gronem współpracowników z kilku amerykańskich ośrodków naukowych przeprowadził badanie rezonansem magnetycznym wśród 49 więźniów osadzonych w dwóch więzieniach o umiarkowanym rygorze. Przeczytaj o rezultatach tego badania.
Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dokonują bardziej racjonalnych wyborów
04.07.2017
Naukowcy wykazali, że w sytuacjach wymagających podejmowania ważnych, przemyślanych decyzji osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dokonują bardziej racjonalnych wyborów niż zwykli ludzie, bo są odporni na działanie informacji zniekształcających obraz sytuacji.
Emocje w jelicie
03.07.2017
1
W ostatnich latach naukowcy coraz więcej dowiadują się o szerokim wpływie zamieszkujących ludzkie ciało mikroorganizmów na zdrowie praktycznie całego ustroju. Badacze postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między bakteriami zamieszkującymi jelita a pracą mózgu i zachowaniem. Swój eksperyment opisali w piśmie "Psychosomatic Medicine: Journal of Biobehavioral Medicine".
28.06.2017
"Dopalacze" stanowią największe wyzwanie w zakresie polityki antynarkotykowej w Polsce i Europie. Pomóc w ich zwalczaniu mają lepsze regulacje prawne - mówili uczestnicy IV Ogólnopolskiej Konferencji "Narkotyki – Narkomania. Polityka, Nauka i Praktyka".