Aktualności

Nadmiar metioniny może prowadzić do rozwoju schizofrenii
18.08.2017
Nadmierne spożycie produktów zawierających metioninę przez kobietę w ciąży może prowadzić do rozwoju schizofrenii u jej dziecka – wynika z badania opublikowanego w magazynie „Molecular Psychiatry”.
Zidentyfikowano mechanizm chroniący przed chorobą dwubiegunową
18.08.2017
Mechanizm w mózgu zapobiegający rozwojowi zaburzenia afektywnego dwubiegunowego (ChAD) zidentyfikowali naukowcy z Akademii Medycznej Mount Sinai podczas badania prowadzonego na krewnych pacjentów cierpiących na tę chorobę – informuje „American Journal of Psychiatry”.
Dopamina reguluje dystans personalny
17.08.2017
Poziom dopaminy wpływa na preferowany zakres przestrzeni osobistej u muszek owocówek, a być może również u ludzi – wynika z badania opublikowanego na łamach „Biology Letters”.
Wszystkie emocje są potrzebne, warto akceptować również te negatywne
17.08.2017
Osoby, które akceptują doświadczane emocje – bez względu na to, czy są to emocje pozytywne, czy negatywne – lepiej radzą sobie ze stresem, są szczęśliwsze i mniej narażone na zaburzenia nastroju - wykazali naukowcy.
Ten hormon zwiększa możliwości poznawcze mózgu
14.08.2017
Krótkotrwałe leczenie białkiem klotho na długo poprawia zdolności poznawcze u myszy. Hormon zwiększa też odporność mózgu na działanie toksycznych cząstek związanych z rozwojem choroby Parkinsona i Alzheimera – czytamy w "Cell Reports".
Komputerowe gry akcji niszczą mózg
10.08.2017
Częste granie w gry akcji wywołuje zanik komórek nerwowych w rejonie hipokampa, a tym samym zwiększa ryzyko rozwoju depresji, schizofrenii, zespołu stresu pourazowego, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona - czytamy na łamach "Molecular Psychiatry".
10.08.2017
Mózgi kobiet bardziej aktywne niż mózgi mężczyzn
10.08.2017
Mózgi kobiet są bardziej aktywne, niż mózgi mężczyzn, w rejonach odpowiedzialnych za koncentrację, samokontrolę i przetwarzanie emocji – wynika z badania opublikowanego w „Journal of Alzheimers Disease”.
Wahania ciśnienia krwi sprzyjają demencji
09.08.2017
Na demencję znacznie bardziej narażone są osoby ze zmiennym w poszczególnych dniach ciśnieniem tętniczym krwi – sugerują badania japońskich specjalistów opublikowane przez pismo „Circulation”.