Aktualności

Uchodźcy bardziej narażeni na choroby psychotyczne
05.04.2016
Uchodźcy przemieszczający się z powodu wojen, prześladowań i przemocy są bardziej narażeni na choroby psychiczne, takie jak schizofrenia, aniżeli imigranci społeczni i ekonomiczny – twierdzą badacze na łamach „British Medical Journal”.
Autyzm zaczyna ujawniać swoje sekrety
05.04.2016
„Wszyscy wiemy, jak to jest, kiedy sprzątamy w szafie i pewnym momencie bałagan robi się jeszcze większy, niż kiedy zaczynaliśmy. W takim właśnie punkcie jesteśmy w historii autyzmu" - ocenia Temple Grandin, 69-letnia doktor zootechniki i profesor na Colorado State University, chora na autyzm.
Marihuana mniej niebezpieczna niż sądzono
29.03.2016
Jak donoszą badacze z Columbia University, marihuana może być bezpieczniejsza dla zdrowia psychicznego, niż dotychczas sądzono. W badaniu opublikowanym w piśmie JAMA Psychiatry naukowcy przedstawiają przełomowe wyniki swoich obserwacji
Ćwiczenia mogą o 10 lat spowolnić starzenie mózgu u seniorów
28.03.2016
1
Mózg seniorów, którzy regularnie wykonują ćwiczenia o umiarkowanej lub dużej intensywności, jest o 10 lat młodszy niż u ich rówieśników ćwiczących mało lub wcale – wykazało badanie opublikowane na łamach czasopisma „Neurology”.
Agresja zapisana w mózgu
15.03.2016
Osoby doświadczające napadów niekontrolowanego gniewu mają mniej komórek nerwowych w rejonie mózgu odpowiedzialnym za regulację emocji - informuje czasopismo naukowe „Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging”.
15.03.2016
Odkryto związek pomiędzy zaburzeniami psychicznymi a cukrzycą typu 2
15.03.2016
Gen DISC1, odgrywający znaczącą rolę w rozwoju niektórych zaburzeń psychicznych, wpływa również na funkcjonowanie wytwarzających insulinę komórek beta trzustki. Nieprawidłowości w jego działaniu mogą więc przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2.
Zażywanie marihuany utrudnia leczenie pacjentów z psychozą
15.03.2016
Stosowanie marihuany przez pacjentów z chorobą psychotyczną, np. schizofrenią, wiąże się mniejszą skuecznością leczenia i wyższą o 50 proc. częstością pobytów w szpitalu - informuje internetowe wydanie czasopisma naukowego “BMJ Open”.
15.03.2016
Gazem we wspomnienia
14.03.2016
Wdychanie gazu rozweselającego po traumatycznym wydarzeniu może uchronić przed utrwalaniem się w mózgu negatywnych przeżyć.