Aktualności

SSRI mogą zwiększać ryzyko zgonu w wyniku udaru
11.05.2016
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny mogą zwiększać ryzyko zgonu w wyniku udaru u osób cierpiących na cukrzycę - donoszą badania opublikowane w "Journal of Internal Medicine".
Co się dzieje w mózgach osób ze skłonnością do alkoholizmu oraz długotrwale pijących?
05.05.2016
Badacze przeanalizowali tkankę mózgową uzyskaną po śmierci od osób uzależnionych od alkoholu i abstynentów. W mózgach alkoholików zaobserwowali szereg zmian pozwalających odróżnić tę część populacji od grupy kontrolnej i wyjaśnić występujące u niej charakterystyczne cechy i tendencje.
Zdrowie psychiczne lekarzy - alarmujący problem
04.05.2016
Ośmiu na dziesięciu lekarzy w Wielkiej Brytanii doświadczyło problemów ze zdrowiem psychicznym – donoszą badacze z Uniwersytetu w Cardiff.
Podskórna kapsułka lekiem na Alzheimera
04.05.2016
Badacze z Ecole Polytechnique Fédérale w Lozannie opracowali nowatorską metodę leczenia choroby Alzheimera. Jak doniesiono w marcu w prestiżowym piśmie Brain, implantowana pod skórę, uwalniającea lek kapsułka
Zespół niespokojnych nóg zwiększa ryzyko chorób psychicznych
04.05.2016
Zespół niespokojnych nóg (RLS; Restless Leg Syndrome) to zespół objawów charakteryzujący się obecnością nieprzyjemnych wrażeń czuciowych w kończynach dolnych, nasilających się zwłaszcza podczas spoczynku, oraz przymusem nieustannego poruszania tymi kończynami.
Nasze zdrowie psychiczne
04.05.2016
W badaniu zdrowia psychicznego naukowcy ustalili, że osoby żyjące w miejscach, z których widać wodę (tzw. błękitną przestrzeń) charakteryzują się niższym poziomem lęku i objawów świadczących o zaburzeniach nastroju niż pozostali rezydenci – nawet ci, którzy mają widok na przestrzenie zielone.
Pamiętajcie o ogrodach i parkach...
24.04.2016
Kobiety, które mieszkają w miejscach otoczonych zielenią, cechują niższe wskaźniki umieralności niż te, które nie mają w swoim miejscu zamieszkania tak dużego kontaktu z naturą - wynika z badania opublikowanego w magazynie "Environmental Health Perspectives".
24.04.2016
Lek na schizofrenię podawany cztery razy w roku
22.04.2016
1
Już niedługo w krajach UE dostępny będzie lek na schizofrenię w iniekcjach, który wystarczy podawać pacjentowi raz na trzy miesiące; to kolejna rewolucja w terapii tej choroby.