Aktualności
Terapia zaburzeń psychicznych może przyczynić się do korzystnych zmian osobowości, np. znacznie złagodzić neurotyzm i zwiększyć ekstrawersję – wynika z analizy, którą publikuje pismo „Psychological Bulletin”.
W Polsce dorosło pierwsze pokolenie osób, które w dzieciństwie miały zdiagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu. W wieku lat 20 odkrywają one, że otoczenie ma dla nich niewiele do zaoferowania - mówiła jedna z autorek raportu Fundacji JiM Paulina Szymańska. Alienacja, dyskryminacja i stygmatyzacja dorosłych osób z autyzmem są, jak wynika z przeprowadzonej analizy, powszechne.
23.02.2017
Ludzie są zaprogramowani tak, by działać po linii najmniejszego oporu. "Mózg skłania nas do myślenia, że najniżej wiszący owoc naprawdę jest tym najdojrzalszym. Wykazaliśmy, że koszt ponoszony przy wykonywaniu jakiegoś działania wpływa nie tylko na ludzkie zachowanie, ale też na zmiany w postrzeganiu rzeczywistości" – mówi koordynator badania dr Nobuhiro Hagura.
Wyniki najnowszych badań naukowców sugerują, że infekcje oraz reakcja zapalna, którą wywołują one w organizmie, mogą negatywnie oddziaływać na mózg, przyczyniając się do rozwoju poważnych zaburzeń psychicznych. Badacze przeanalizowali szczegółowo dane ponad 1 mln ludzi, m.in. pod kątem przyjmowanych przez nich antybiotyków, leków przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych i przeciwpasożytniczych.
22.02.2017
2
W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu czynników środowiskowych na funkcjonowanie przyszłego potomstwa. Z najnowszych ustaleń naukowców wynika, że regularne wystawianie na działanie nikotyny uodparnia na jej wpływ. Chroni również przed działaniem innych substancji chemicznych – kokainy i mekamylaminy.
Objawy schizofrenii w istotnym stopniu mogą łagodzić wysokie dawki witamin z grupy B, szczególnie B6, B8 i B12 – wykazały badania opublikowane przez „Psychological Medicine”.
17.02.2017
Regularne dawki nikotyny regulują aktywność mózgu u osób cierpiących na schizofrenię - wykazały badania, o których informuje czasopismo naukowe "Nature Medicine".
16.02.2017
Naukowcy z USA odkryli, że lek Ibudilast, działający przeciwzapalne, stosowany w leczeniu astmy - zmniejsza potrzebę picia i poprawia nastrój osobom z problemem alkoholowym - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Neuropsychopharmacology".
16.02.2017