Publikacje

Depresja psychotyczna – leczenie
10.04.2013
Na zespół depresyjny składają się cechy i objawy podstawowe takie jak obniżenie nastroju, obniżenie napędu psychoruchowego, zaburzenia rytmu okołodobowego, objawy somatyczne, lęk oraz cechy i objawy wtórne: depresyjne zaburzenia myślenia i zaburzenia aktywności złożonej.
10.04.2013
Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby afektywnej dwubiegunowej
09.04.2013
Mimo pozornie bardzo charakterystycznego obrazu klinicznego, rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) bywa bardzo trudne. Wyniki badań retrospektywnych wskazują, że od przypuszczalnego momentu wystąpienia choroby (pojawienia się potencjalnie możliwych do zaobserwowania objawów) do ustalenia formalnego rozpoznania upływa niekiedy 10 i więcej lat (1). Zjawisko to może mieć różne przyczyny...
09.04.2013
Możliwości wykorzystania technik zapożyczonych z terapii poznawczo-behawioralnej w praktyce lekarza rodzinnego
26.02.2010
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive-behavioral therapy, CBT) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych form psychoterapii, a liczne badania dowodzą jej skuteczności w leczeniu wielu zaburzeń. CBT z powodzeniem znajduje zastosowanie, m.in. w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych i z napadami paniki, fobii, uzależnień, zaburzeń pod postacią somatyczną, hipochondrii, zaburzeń odżywiania, osobowości, bezsenności, ADHD, problemów małżeńskich czy zachowań suicydalnych.