Aktualności

Obiecująca terapia anoreksji
04.09.2023
Unoszenie się na wodzie czyli terapia floating-REST, okazuje się skuteczna jako nowe niefarmakologiczne podejście do leczenia jadłowstrętu psychicznego – donoszą naukowcy z Oklahomy w nowej publikacji w eClinicalMedicine.
Ryzyko nadużywania marihuany
06.07.2023
Niesprzyjające warunki domowe w wieku od 0 do 12 lat powodują nawet dwukrotny wzrost ryzyka regularnego używania marihuany w okresie nastoletnim. Najbardziej zagrożone są dzieci osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu i z zaburzeniami psychicznymi.
Czytające dzieci są zdrowsze psychicznie
28.06.2023
Dzieci, które dużo czytają dla przyjemności, stają się mądrzejsze i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym jako nastolatki - wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskie uniwersytety w Cambridge i Warwick, których wyniki opublikowano w czasopiśmie "Psychological Medicine".
Naukowcy wyleczyli myszy z lęków
26.06.2023
Myszy z zaburzeniami lękowymi udało się wyleczyć terapią genową CRISPR/Cas9. Zaaplikowany przez nos biochemiczny system pokonał barierę krew-mózg i zmienił pracę jednego z ważnych receptorów w neuronach.
Naukowcy zbadali przeciwdepresyjne działanie matchy
22.03.2023
Sproszkowana zielona herbata pochodząca z Chin poprawia nastrój i zdolności mentalne. Nowe badania pokazały, skąd biorą się właściwości matchy.
Lek psylocybina w leczeniu depresji, klasterowych bólów głowy oraz uzależnień
14.03.2023
Coraz większe jest zainteresowanie medycyny psylocybiną obecną w m.in. grzybach halucynogennych. Substancja ta może być przydatna w leczeniu depresji, klasterowych bólów głowy oraz uzależnienia od alkoholu.
Badanie choroby afektywnej dwubiegunowej
08.03.2023
Myszy pozbawione genów FADS1/2 związanych z chorobą afektywną dwubiegunową wykazują wahania między fazami niskiej i wysokiej aktywności – informuje pismo „Molecular Psychiatry”.
Duża skuteczność ćwiczeń fizycznych w terapii zaburzeń psychicznych
26.02.2023
Ćwiczenia fizyczne są skuteczne w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych jak depresja czy stany lękowe – wynika z analizy badań opublikowanych w piśmie "British Journal of Sports Medicine”.