Aktualności

Odrzucenie przez ojca niesie poważne konsekwencje dla nastolatka
20.12.2017
Naukowcy wykazali, że bliski związek emocjonalny z ojcem pomaga nastolatkom w nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami. Poczucie odrzucenia w relacji z opiekunem koreluje natomiast ze wzrostem lęku społecznego, a w konsekwencji także ze wzrostem poczucia osamotnienia.
Redukuje myśli samobójcze szybciej i skuteczniej niż popularne leki uspokajające
19.12.2017
Istnieje substancja, która zmniejsza natężenie i częstotliwość myśli samobójczych u pacjentów z depresją dużo szybciej i skuteczniej niż popularne leki uspokajające – zauważyli badacze z Columbia University Medical Center.
Schizofrenia i choroba dwubiegunowa mogą być błędnie diagnozowane
18.12.2017
2
Wiele osób ze zdiagnozowaną schizofrenią lub zaburzeniem dwubiegunowym może w rzeczywistości cierpieć na inne schorzenie - czy wiesz, jakie?
Wpływ diety na psychikę dzieci
18.12.2017
Dzieci, które zdrowo się odżywiają, mają mniej problemów emocjonalnych oraz lepiej odnajdują się w towarzystwie rówieśników, niezależnie od wagi - twierdzą szwedzcy naukowcy, których wnioski publikuje pismo "BMC Public Health".
18.12.2017
Autyści inaczej reagują na zapach strachu
13.12.2017
U osób bez zaburzeń rozwojowych zapach cudzego strachu wywołuje reakcję lękową. Na osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu działa z kolei uspokajająco – wynika z badania zamieszczonego w „Nature Neuroscience”.
Polacy opisali nową ścieżkę sygnałową w mózgu, odpowiedzialną m.in za depresję
08.12.2017
Źródłami depresji są złożone i słabo poznane procesy chemiczne zachodzące w mózgu między neuronami. Jeden z nich zbadali i opisali naukowcy Instytutu Nenckiego w Warszawie. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać m.in. w poszukiwaniu nowych leków antydepresyjnych.
Kiedy zwiększa się ryzyko samobójstwa
07.12.2017
Osoby wykazujące autystyczne cechy charakteru są bardziej niż inne narażone na ryzyko popełnienia samobójstwa. Ale grup ryzyka jest więcej. Co je łączy?
07.12.2017
Jak działają różne rodzaje orzechów na ludzki mózg
30.11.2017
Konsumpcja orzechów sprzyja zwiększeniu częstotliwości fal mózgowych związanych z kluczowymi funkcjami organizmu, w tym funkcjami poznawczymi i odpornościowymi - twierdzą naukowcy z Loma Linda University Health (USA).
30.11.2017