Aktualności

Mitochondria wydłużają się w odpowiedzi na stres
15.03.2018
Naukowcy odkryli mechanizm komórkowy, który wspomaga pracę mitochondriów, gdy odczuwamy stres. Mechanizm ten może chronić nas przed chorobami związanymi z wiekiem - informuje pismo "Cells Reports".
Lek przeciwnowotworowy może łagodzić objawy autyzmu
14.03.2018
Podanie małych dawek leku stosowanego u pacjentów z nowotworami może pomóc złagodzić objawy ze spektrum autyzmu - podaje "Nature Neuroscience".
Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia psychozy
14.03.2018
Młode osoby palące papierosy są bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń psychotycznych, takich jak halucynacje czy urojenia – donosi pismo "Acta Psychiatrica Scandinavica”.
Co wspólnego ma talia z zaburzeniami lękowymi?
08.03.2018
2
Zaburzenia lękowe to jedno z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia psychicznego i znacznie częściej dotykają one kobiet (zwłaszcza w średnim wieku). Jak się okazuje, talia pań wykazuje związek z ich występowaniem.
Lek znieczulający działa też przeciwdepresyjnie
28.02.2018
Powszechnie stosowany lek znieczulający może pomóc w leczeniu ciężkiej depresji. Potwierdzają to wyniki prac, opublikowanych w piśmie “Harvard Review of Psychiatry”. Działanie leku jest obserwowane już w ciągu godzin. Sprawdź, o jakim środku mowa.
Nie ma ludzi
27.02.2018
Zdaniem naukowców, nie musimy obawiać się własnej odmienności. Zamiast skupiać się na byciu „normalnym”, czy wręcz „idealnym” powinniśmy...
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
20.02.2018
Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem.
Uczniowie mają tyle lekcji, ile wynosi etat
09.02.2018
1
Siódmoklasiści mają tyle lekcji, ile dorośli pracy na etacie. Robimy im krzywdę. Znany fizyk skrytykował nadmiar nauki w szkołach. "Wyglądają nie jak dzieci, tylko jak cyborgi" - napisał o tym, jak wyglądają jego własne pociechy po powrocie ze szkoły.