Aktualności

Niedobór kwasów tłuszczowych może prowadzić do schizofrenii
06.09.2017
Niedostateczne spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 we wczesnym etapie ciąży może skutkować rozwojem schizofrenii u potomstwa – czytamy na łamach „Translational Psychiatry”.
06.09.2017
Obrazy natury uspokajają więźniów
05.09.2017
Jak wykazały badania, oglądanie filmów z wodospadami, falami oceanu czy akwariami może zmniejszać skłonność osadzonych do przemocy. Zdaniem prof. Nadkarni, podobne filmy mogłyby pomóc także innym osobom żyjącym w ograniczonej i monotonnej przestrzeni - mieszkańcom dużych miast bez okolicznych parków, żołnierzom w koszarach czy astronautom.
Hormon powstający w kościach zapobiega utracie pamięci
04.09.2017
Osteokalcyna, hormon produkowany przez komórki kościotwórcze (osteoblasty) może pomóc opracować nowe metody zapobiegania pogarszaniu się funkcji poznawczych u seniorów - informują naukowcy na łamach czasopisma "Journal of Experimental Medicine".
04.09.2017
Neurofeedback skuteczny w leczeniu lekoopornej depresji
04.09.2017
Szacuje się, że na świecie na depresję choruje ponad 300 milionów ludzi, a około jedna trzecia z nich nie reaguje na tradycyjne formy leczenia, np. terapię lekami antydepresyjnymi. Takim osobom z pomocą może przyjść neurofeedback - twierdzą naukowcy.
Pierwsze objawy autyzmu widoczne już u 6-miesięcznych dzieci
31.08.2017
Nieprawidłowe połączenia nerwowe związane z późniejszym rozwojem autyzmu można wykryć w mózgach półrocznych dzieci – wynika z badania opublikowanego na łamach „Biological Psychiatry”.
31.08.2017
Serotonina nasila szumy uszne
24.08.2017
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych, podnoszących poziom serotoniny w mózgu, może powodować nasilenie szumów usznych - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cell Reports".
Nadmiar metioniny może prowadzić do rozwoju schizofrenii
18.08.2017
Nadmierne spożycie produktów zawierających metioninę przez kobietę w ciąży może prowadzić do rozwoju schizofrenii u jej dziecka – wynika z badania opublikowanego w magazynie „Molecular Psychiatry”.
Zidentyfikowano mechanizm chroniący przed chorobą dwubiegunową
18.08.2017
Mechanizm w mózgu zapobiegający rozwojowi zaburzenia afektywnego dwubiegunowego (ChAD) zidentyfikowali naukowcy z Akademii Medycznej Mount Sinai podczas badania prowadzonego na krewnych pacjentów cierpiących na tę chorobę – informuje „American Journal of Psychiatry”.