Aktualności
Dzieci, które zdrowo się odżywiają, mają mniej problemów emocjonalnych oraz lepiej odnajdują się w towarzystwie rówieśników, niezależnie od wagi - twierdzą szwedzcy naukowcy, których wnioski publikuje pismo "BMC Public Health".
18.12.2017
U osób bez zaburzeń rozwojowych zapach cudzego strachu wywołuje reakcję lękową. Na osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu działa z kolei uspokajająco – wynika z badania zamieszczonego w „Nature Neuroscience”.
13.12.2017
Źródłami depresji są złożone i słabo poznane procesy chemiczne zachodzące w mózgu między neuronami. Jeden z nich zbadali i opisali naukowcy Instytutu Nenckiego w Warszawie. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać m.in. w poszukiwaniu nowych leków antydepresyjnych.
08.12.2017
Osoby wykazujące autystyczne cechy charakteru są bardziej niż inne narażone na ryzyko popełnienia samobójstwa. Ale grup ryzyka jest więcej. Co je łączy?
07.12.2017
Konsumpcja orzechów sprzyja zwiększeniu częstotliwości fal mózgowych związanych z kluczowymi funkcjami organizmu, w tym funkcjami poznawczymi i odpornościowymi - twierdzą naukowcy z Loma Linda University Health (USA).
30.11.2017
U starszych osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi obserwuje się spadek zdolności do zapamiętywania twarzy związany ze zmianami w obrębie postrzegania wzrokowego - informuje magazyn "Scientific Reports".
30.11.2017
Do występujących w przebiegu schizofrenii zaburzeń należą pojawiające się w około 70 proc. przypadków halucynacje werbalne, często określane przez pacjentów jako „głosy w mojej głowie”.
Stymulacja obszaru mózgu zawiadującego funkcjami wykonawczymi zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów zaburzeń lękowych i depresji – wynika z badania opublikowanego na łamach „Cerebral Cortex”.
29.11.2017