Aktualności

Czy studentów na polskich uczelniach powinno się selekcjonować pod kątem choroby psychicznej?
19.01.2017
4
Artykuł pt.: "Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe" ukazał się na łamach jednego z krajowych z dzienników. Jego autor, dr hab. Piotr Nowak, posługuje się przykładem studenta, używając w swojej wypowiedzi określeń, takich jak: "niepoczytalny", "chory psychicznie", "wariat", i opowiadając się za potrzebą "ograniczonej dyskryminacji" tego rodzaju osób w przestrzeni publicznej.
19.01.2017
4
Projekt dot. sieci szpitali przyjęty przez KERM
18.01.2017
Projekt ustawy wprowadzającej sieć szpitali został przyjęty przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów – poinformowało ministerstwo zdrowia.
Schizofrenia związana z większym ryzykiem cukrzycy
17.01.2017
Osoby, u których wystąpiły pierwsze objawy schizofrenii są bardziej narażone na rozwój cukrzycy - wynika z analizy przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców i opublikowanej w piśmie "JAMA Psychiatry".
Depresja równie szkodliwa dla serca jak otyłość i wysoki cholesterol
17.01.2017
Depresja stanowi czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego równie silny jak wysoki poziom cholesterolu czy otyłość - informują niemieccy badacze na łamach pisma "Atherosclerosis".
Anoreksja i bulimia – długoterminowe rokowania lepsze niż sądzono
17.01.2017
Choroby z kręgu zaburzeń odżywiania, a zwłaszcza anoreksja i bulimia, są zaburzeniami o przewlekłym przebiegu oraz niekorzystnym rokowaniu, pogarszającym się wraz z czasem trwania choroby. Dotychczas szacowano, że do zdrowia wraca mniej niż połowa chorych. Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Clinical Psychiatry przedstawia dane dotyczące długoterminowego rokowania chorych na anoreksję lub bulimię. Zespół prof. Eddy z Massachusetts General Hospital Eating Disorders Clinical and Research Program przez ponad 20 lat obserwował grupę pacjentek z rozpoznanymi ww. zaburzeniami odżywiania.
Leki na ADHD zmniejszają ryzyko depresji?
17.01.2017
Jak wskazywały wcześniejsze badania, u pacjentów cierpiących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD – attention deficit hyperactivity disorder) ryzyko wystąpienia depresji jest wyższe w porównaniu z osobami bez takiego zaburzenia. Dotychczas nie było wiadomo, jaki wpływ na rozwój depresji u pacjentów z ADHD ma stosowana terapia. Wstępnych danych na ten temat dostarcza badanie opublikowane w grudniu w czasopiśmie Biological Psychiatry. Wskazuje ono, że prawdopodobnie pacjenci przyjmujący leki na ADHD mogą odnieść dodatkowe korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka współwystępowania depresji w poźniejszym okresie.
Co piąty Amerykanin sięga po leki psychotropowe
16.01.2017
Dotychczas niewiele było wiadomo o skali stosowania leków psychotropowych w Stanach Zjednoczonych oraz o charakterystyce populacji stosującej te leki. Danych dotyczących tego zagadnienia dostarcza najnowsze badanie przeprowadzone przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration bazujące na ankiecie dotyczącej zdrowia i stosowanych leków. Jak wskazują wyniki badania, biali Amerykanie dwukrotnie częściej sięgają po leki psychotropowe niż inne grupy etniczne. W ciągu roku poprzedzającego badanie takie leki stosował co szósty Amerykanin, a w przypadku rasy kaukaskiej – co piąty.
Nasze wynagrodzenia nie odzwierciedlają nakładu pracy
16.01.2017
1
Minister zdrowia nie wypełnia uchwał Naczelnej Rady Lekarskiej i zjazdów lekarzy, choć jako członek NRL sam je podpisywał. Czy lekarze rezydenci zamierzają stanowczo zareagować w tej sprawie?