Aktualności

Lek na nadciśnienie może pomóc w leczeniu PTSD
11.01.2023
Klonidyna, znany od poł wieku lek na nadciśnienie może znaleźć nowe zastosowanie w leczeniu coraz bardziej rozpowszechnionego zespołu stresu pourazowego (PTSD) – informuje pismo „Molecular Psychiatry”.
CMKP: Jest gotowy program nowej specjalizacji – psychoterapii uzależnień
11.01.2023
Jest gotowy program nowej specjalizacji – psychoterapii uzależnień – przekazało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Badanie: Perfekcjoniści są bardziej narażeni na wypalenie
09.01.2023
Ludzie wykazujący cechy perfekcjonizmu są bardziej podatni na wypalenie, a przyczyną tego wcale nie jest wyłącznie stres związany z pracą, ale i ten doświadczany w domu - twierdzi australijski specjalista w zakresie zdrowia psychicznego, prof. Gordon Parker.
Urządzenie na nadgarstek pomaga skuteczniej leczyć zespół stresu pourazowego
03.01.2023
Urządzenie zakładane na nadgarstek pomaga lepiej monitorować stan fizjologiczny osób z zespołem stresu pourazowego, a przez to zwiększa skuteczność terapii – informuje pismo „Journal of Psychiatric Research”.
Psychiatra dziecięcy: próby samobójcze dzieci i młodzieży to krzyk rozpaczy
12.12.2022
2
Próby samobójcze nieletnich to naprawdę krzyk rozpaczy i wyraźny apel do nas, dorosłych, abyśmy zmienili świat, jaki fundujemy naszym dzieciom - powiedziała PAP krajowa konsultantka ds. psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska.
Gry planszowe pomagają walczyć z zaburzeniami lękowymi
07.12.2022
Fabularne gry planszowe (RPG), w których uczestnicy wcielają się w role, mają pozytywny wpływ na interakcje społeczne oraz mogą przyczyniać się do zmniejszenia zaburzeń lękowych – informują naukowcy z Harrisburg University of Science and Technology w stanie Pensylwania (USA).
Pandemia postarzyła mózgi nastolatków
06.12.2022
Okres pandemii COVID-19 obfitował w różnego rodzaju czynniki stresujące. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali, że w ich wyniku w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne „postarzające” mózg o parę lat - informuje pismo „Biological Psychiatry: Global Open Science”.
Pandemia nasiliła ryzyko depresji
02.12.2022
1
Obszerne kanadyjskie badanie pokazało, że w trakcie epidemii Covid-19, aż u jednej na osiem osób w wieku średnio 50 lat po raz pierwszy w życiu pojawiła się depresja. Większe ryzyko miały osoby niezamożne, z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej, samotne oraz z historią trudnego dzieciństwa.