Zagadnienia prawne
Choroba psychiczna a obowiązek alimentacyjny
Obowiązku alimentacyjnego nie ogranicza choroba psychiczna winnego małżonka.
Choroba psychiczna a kara więzienia
Zdrowieniu dodatkowo nie sprzyja rygor więzienny.
Program pilotażowy Centrów Zdrowia Psychicznego
Obecnie w Polsce powstaje 29 centrów, które obejmą łącznie około 3 mln Polaków.
Narodowy Program Zdrowia – priorytetowe działania w obszarze zdrowia psychicznego
Celem strategicznym Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020 jest wydłużenie życia Polaków w zdrowiu, poprawa jakości życia związanej ze zdrowiem oraz ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.
RODO w ochronie zdrowia
Jednym z narzędzi zapewniających legalność przetwarzania danych jest obowiązek informacyjny.
Jakie kroki prawne można podjąć w przypadku, gdy bliska osoba nie chce się leczyć psychiatrycznie?
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest staranie się o leczenie chorego wbrew woli w szpitalu
Umieszczenie osoby z zaburzeniami psychicznymi w domu pomocy społecznej w świetle nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego
1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Przymus bezpośredni w świetle nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego
O zastosowaniu przymusu bezpośredniego decyduje lekarz, który określa rodzaj zastosowanego środka i nadzoruje jego wykonanie.
Choroba psychiczna a wydziedziczenie przez spadkodawcę
Spadkodawca może pozbawić bliskich prawa do dziedziczenia po sobie i prawa do zachowku.
Renta z powodu zaburzeń psychicznych
Orzecznictwo lekarskie o niezdolności do pracy w grupie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi jest szczególnie trudne. Zaburzenia te obejmują różnorodną grupę schorzeń, zwykle o przewlekłym przebiegu oraz związane są ze zmiennością stanu czynnościowego organizmu, m.in. z okresowymi zaostrzeniami, a rokowanie w dużej mierze zależne jest od trudnych do przewidzenia sytuacji społecznych.
Prawa pacjenta w szpitalu psychiatrycznym
W trakcie hospitalizacji w szpitalu psychatrycznym jako pacjent masz prawo do: Bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej oraz do bezpłatnych produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków pomocniczych, jeżeli jesteś osobą chorą psychicznie (wskazującą zaburzenia psychotyczne) lub upośledzoną umysłowo, nawet jeżeli nie jesteś osobą ubezpieczoną (art. 10 ust. 1 i ust. 2, art. 3 pkt 1 lit. a i b ustawy o ochronie zdrowia psychicznego).
Choroba psychiczna a prawa rodzicielskie
Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumiemy prawa oraz obowiązki rodziców względem dziecka, a zwłaszcza obowiązek jego wychowania, sprawowania nad nim opieki, reprezentowania go, zarządzanie jego majątkiem, dbałość o stan fizyczny i duchowy, przygotowanie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do uzdolnień dziecka. Władza rodzicielska powinna być sprawowana z poszanowaniem godności i praw podopiecznego, zgodnie z dobrem dziecka oraz z interesem społecznym. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice mają prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Przysługuje ono rodzicom bez względu na pozbawienie, zawieszenie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej, a do jego ograniczenia niezbędne jest odrębne orzeczenie sądu.
Prawo pracy a choroba psychiczna
Pracodawca nie może wysłać pracownika do lekarza innego niż lekarz medycyny pracy, w tym do psychiatry. Nie może zweryfikować stanu psychicznego podwładnych, np. poprzez testy psychologiczne, jak również nie moze żądać od nich informacji o stanie zdrowia psychicznego. W przypadku podejrzenia u pracownika choroby psychicznej może on zasugerować podwładnemu dobrowolne poddanie się badaniu i konsultacji specjalistycznej a także skonsultować z lekarzem pełniącym opiekę zdrowotną w zakładzie pracy w kwestii postępowania z problematycznym pracownikiem.
Obserwacja sądowo-psychiatryczna
Badanie stanu zdrowia osoby oskarżonej w przypadku dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez tę osobę przestępstwa może byc połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym, jeśli biegli psychiatrzy muszą ocenić stan psychiczny oraz poczytalność oskarżonego / podejrzanego o popełnienie przestępstwa. Ma to miejsce gdy przeprowadzenie obserwcji w warunkach ambulatoryjnych nie jest w opinii biegłych wystarczające, a istnieją uzasadnione wątpliwości co do stanu psychicznego podejrzanego / oskarżonego. Prawnie
Ważność testamentu osób chorych psychicznie
Dla stwierdzenia nieważności testamentu sporządzonego przez osobę chorą psychicznie, nie będącą ubezwłasnowolnioną, niezbędne jest udowodnienie, iż testator w chwili sporządzania dokumentu nie działał z dostatecznym rozeznaniem z powodu choroby. Co do zasady osoba chora psychicznie nie może sporządzić ważnego testamentu. Samo stwierdzenie chroby psychicznej u spadkodawcy nie sprawia jednak, iż testament jest automatycznie nieważny, ponieważ mógł on zostać sporządzony w okresie poprawy stanu pacjenta, w którym chory był w stanie działać z rozeznaniem.
Realizacja recept na leki psychotropowe
Zasady dotyczące wystawiania i realizacji recept na substancje psychotropowe oraz środki odurzające odbiegają od reguł ogólnych, z uwagi na konieczność ustanowienia ścisłej kontroli nad dystrybucją i dostępem do tego rodzaju preparatów. Wykaz objętych tymi odstępstwami substancji, których produkcja, przetwarzanie oraz przewóz są zabronione bez posiadania specjalnego zezwolenia stanowi załącznik do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (z późniejszymi aktualizacjami).
Choroba psychiczna a prawo jazdy
Temat możliwości prowadzenia pojazdów przez osoby chore psychicznie jest złożony i przysparza trudności, głównie z uwagi na brak szczegółowych wytycznych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia oraz innych aktach prawnych regulujących tę kwestię. Chociaż choroba psychiczna może wykluczać możliwość prowadzenia pojazdów, nie każde zaburzenie psychiczne będzie dyskwalifikowało kierowcę. O zdolności bądź istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami orzekają tzw. lekarze uprawnieni, posiadający odpowiednie kwalifikacje, m.in. specjaliści medycyny pracy.
Uprawnienia i zadania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego
Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego jest instytucją, która została powołana w celu ochrony praw pacjentów hospitalizowanych na oddziałach psychiatrycznych. Zakres zadań i obowiązków Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego określają: - art. 10b ust. 2 Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, - par. 1 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2006 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.
Ważność umów zawieranych przez osoby chore psychicznie
Jak stanowią przepisy art. 82 Kodeksu Cywilnego oświadczenie woli, które składa osoba znajdująca się w stanie wyłączającym swobodne lub świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli, jest uznawane za nieważne. Przepis ten określa jedynie stan psychiczny, nie precyzując dokładnie przyczyn do niego doprowadzających. Stan wyłączający świadomość, o którym mowa w ww. artykule, obejmuje niemożność pełnego zrozumienia własnych i cudzych zachowań oraz skutków i znaczenia podejmowanych działań. Dotyczy on w szczególności chorych psychicznie, upośledzonych umysłowo, jak również osób przejawiających przejściowe zaburzenia czynności psychicznych, zarówno natury patologicznej (np. odurzenie środkami psychoaktywnymi, ciężka choroba), jak i fizjologicznej.
Czy doświadczenia psychotyczne zwiększają ryzyko zachowań samobójczych?
Istnieje podtyp psychozy związany z zachowaniami samobójczymi, który wykracza daleko poza uprzednio ustalony związek między zaburzeniem psychotycznym a zachowaniami samobójczymi.
Czy można przewidzieć, u których pacjentów z grupy ryzyka wystąpi psychoza?
Uważa się, że zmiany czynności hipokampa odgrywają rolę w początkach psychozy.
Dlaczego pacjenci nie przyznają się do myśli samobójczych podczas wizyt lekarskich?
Wielu pacjentów nie zgłaszało myśli samobójczych z powodu obaw związanych ze skutkami ich ujawnienia.
Wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie od pracy było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem rozstrzyga ZUS.