Aktualności

Matkom z depresją trudniej rozmawiać z dziećmi
20.02.2023
Mamy, które cierpią na depresję, potrzebują więcej czasu na odpowiadanie swoim małym dzieciom - ustalili naukowcy. Nie wiadomo jeszcze, jak to wpływa na rozwój malców.
Australia: Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy będą dozwolone do użytku medycznego
06.02.2023
Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy zostaną dozwolone do użytku medycznego w Australii; decyzja wejdzie w życie 1 lipca - poinformował w piątek australijski urząd nadzoru farmaceutyków TGA.
Urządzenie na nadgarstek pomaga skuteczniej leczyć zespół stresu pourazowego
03.01.2023
Urządzenie zakładane na nadgarstek pomaga lepiej monitorować stan fizjologiczny osób z zespołem stresu pourazowego, a przez to zwiększa skuteczność terapii – informuje pismo „Journal of Psychiatric Research”.
Gry planszowe pomagają walczyć z zaburzeniami lękowymi
07.12.2022
Fabularne gry planszowe (RPG), w których uczestnicy wcielają się w role, mają pozytywny wpływ na interakcje społeczne oraz mogą przyczyniać się do zmniejszenia zaburzeń lękowych – informują naukowcy z Harrisburg University of Science and Technology w stanie Pensylwania (USA).
Eksperci: kobiety częściej chorują na choroby z autoagresji
06.11.2022
2
Chorują na schorzenia z autoagresji oraz choroby reumatoidalne, mają też większe ryzyko błędnej diagnozy – oceniają eksperci międzynarodowej kampanii „Advantage Hers”.
Wegetarianie bardziej podatni na depresję niż mięsożercy
09.10.2022
Epizody depresyjne są blisko dwukrotnie częstsze u wegetarian niż u osób spożywających mięso
USA: Dorośli poniżej 65. roku życia powinni przejść badania dotyczące zaburzeń lękowych i depresji
22.09.2022
Badania przesiewowe dotyczące występowania zaburzeń lękowych oraz depresji powinni przejść wszyscy dorośli poniżej 65. roku życia – zalecił w USA rządowy panel ekspertów. Jeden z psychiatrów amerykańskich stwierdził, że zaburzenia lękowe występują częściej niż zapalenie gardła.
Wskaźniki samobójstw nie wzrosły po pandemii
17.06.2022
Większość badań opublikowanych w czasopismach naukowych wskazuje na brak zmian lub spadek wskaźników samobójstw po pandemii – informuje pismo PLOS Global Public Health.