Aktualności
Strategia opieki psychiatrycznej nie ma szans na realizację: wycięto z niej zdanie o sposobie finansowania. Szkoda, 1/4 dorosłych Polaków ma lub miała zaburzenia psychiczne. Kompleksowa opieka środowiskowa oraz walka z dyskryminacją to główny cel przedstawionego przez ministra zdrowia projektu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP).
30.09.2016
Trójka nastolatków zaatakowała personel i pacjentów na oddziale pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Byli agresywni, pobudzeni, mieli zaburzenia świadomości, omamy wzrokowe i słuchowe.
Upowszechnienie środowiskowej opieki psychiatrycznej realizowanej przez Centra Zdrowia Psychicznego - to jeden z celów przygotowywanego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Badania wskazują, że co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczał zaburzeń psychicznych.
30.09.2016
Jak pokazuje najnowszy raport OECD, w Polsce najmniej osób w porównaniu z innymi państwami należącymi do tej organizacji studiuje nauki medyczne i inne związane ze zdrowiem. Średnia to 12 proc., u nas – 4 proc. Co ciekawe, Polska jest również jednym z krajów, w których wykształcenie dziecka zależy bardziej od wykształcenia matki niż ojca.
28.09.2016
2
"To pieniądze są najbardziej potrzebne polskiej psychiatrii. Wystarczy spojrzeć na kardiologię, która bez programu w 15 lat dorównała do poziomu w krajach zachodnich. Wystarczyło dofinansowanie – mówi prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii WUM. I dodaje, że zamiast zaleceń o wzajemnej życzliwości wolałby w projekcie przeczytać o centrach kryzysowych, bo życzliwością nie zahamujemy epidemii samobójstw.
27.09.2016
Lekarz pierwszego kontaktu nie tylko zdecyduje, czy pacjent wymaga leczenia u specjalisty i sam go do niego skieruje, ale będzie również dysponował tzw. budżetem powierzonym na badania diagnostyczne.
26.09.2016
17
"Należy rozważyć wprowadzenie w Polsce zakazu reklamy leków dostępnych bez recepty, wyrobów medycznych oraz suplementów diety" - uważa Naczelna Rada Lekarska. Zdaniem lekarzy należy także zastanowić się, czy suplementy diety powinny być sprzedawane w aptekach.
24.09.2016
5
Wmawia się ludziom, że zmęczony kierowca, który wypije energetyk, odzyska formę i będzie mógł jechać dalej. Ale ani jego ręce, ani nogi nie staną się od tego sprawniejsze. Po prostu mózg nie dostanie informacji, jak bardzo są zmęczone - ocenia prof. Mariusz Jędrzejko, dyrektor Centrum Profilaktyki Społecznej.
23.09.2016