Aktualności
Badacze ustalili, że osoby, które regularnie trenują biegi przełajowe, mają lepiej ukształtowane połączenia neuronalne pomiędzy odległymi obszarami mózgu, niż osoby, które na co dzień unikają wysiłku fizycznego.
21.12.2016
1
Trudno jest nam ze sobą rozmawiać – i dogadywać się – w swoim języku. Jeszcze trudniej w obcym, choć chodzimy na kursy. Ale jest język, którego znajomość nie przynosi splendoru. A na tych, którzy go używają, inni patrzą jak na chorych umysłowo.
19.12.2016
Na Facebooku mają 700 znajomych, a w rzeczywistości zero przyjaciół. Zakładają maski: w środku są popękani jak lustro, czasem jedno dotknięcie może sprawić, że się rozpadną, sięgną po żyletkę, podejmą próbę samobójczą - opowiada Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która od ośmiu lat prowadzi telefon zaufania dla dzieci.
19.12.2016
Poseł partii Kukiz''15 wyznał na mównicy sejmowej, że ma zespół Aspergera. Dzięki jego przemówieniu udało się przekonać posłów do przyjęcia poprawki w projekcie ustawy o oświacie.
19.12.2016
Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic alarmuje, że NFZ niewystarczająco finansuje leczenie wad słuchu metodą implantów, a pacjenci na wymianę procesorów dźwięku czekają przez wiele miesięcy. Fundusz zapewnia, że od przyszłego roku wymiana procesorów będzie łatwiejsza.
MZ wraz z NFZ pracują nad umożliwieniem kontraktowania centrów zdrowia psychicznego - poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Dodał, że projekt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.
16.12.2016
Nie widać końca procesu Krzysztofa C. - prodziekana z UM w Lublinie, oskarżonego o jazdę samochodem w stanie nietrzeźwym. Biegli psychiatrzy nie chcą opiniować w jego sprawie.
Twórca podstaw międzynarodowego języka esperanto urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku. Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Ludwika Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów (najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język). Również UNESCO ogłosiło przyszły rok m.in. Rokiem Zamenhofa.
14.12.2016