Aktualności

Synowie starszych ojców mogą być zdolniejsi
30.08.2017
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry sugeruje, że synowie starszych ojców wykazują tendencję do posiadania cech często związanych z wyższą inteligencją, powściągliwością w funkcjonowaniu społecznym i silnym skupieniem się na osobistych zainteresowaniach (ang.„geekiness“; geek – kujon, maniak; osoba dużo ucząca się; osoba trzymająca się na uboczu; osoba całkowicie pochłonięta przez swoje hobby). Wyniki badania ujawniły związek pomiędzy wiekiem ojca, autyzmem a cechami charakterystycznymi typowymi dla "geeków". Choć badanie nie mierzy bezpośrednio czynników genetycznych, naukowcy przypuszczają, że niektóre geny dla „geekowatości“ i autyzmu zachodzą na siebie oraz że geny te są częściej obecne u starszych ojców. Kiedy dziecko rodzi się tylko z niektórymi z tych genów, może być bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces w szkole. Jednak przy większej dawce tych genów oraz w przypadku innych czynników ryzyka, mogą one predysponować do autyzmu. Jest to potwierdzone niedawnymi badaniami wskazującymi, że geny autyzmu są powiązane z wyższym poziomem inteligencji.
Ortoreksja – modny trend czy choroba psychiczna?
30.08.2017
1
Dbałość o stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety jest z pewnością nawykiem pożądanym. Problematyka zdrowego odżywiania podsycana przez liczne doniesienia medialne, popularnonaukowe oraz prace badawcze, jest aktualnie bardzo popularna, a stosowanie się do jej zaleceń stało się modnym trendem. Prasa kolorowa, internet oraz media społecznościowe zarzucają nas informacjami na temat diet antyrakowych, antyalergicznych, antyzawałowych, przeciwdziałających starzeniu, opartych o żywność nieprzetworzoną, eliminujących gluten, czy węglowodany. Przy braku krytycyzmu i dystansu do niejednokrotnie sprzecznych i wykluczających się informacji, zbytnie przywiązanie do konkretnej ideologii związanej z odżywianiem może mieć charakter szkodliwy. Może prowadzić do różnego rodzaju patologicznych zachowań i zaburzeń odżywiania, niejednokrotnie do eliminacji całych grup pokarmowych z jadłospisu a w konsekwencji do zaburzenia homeostazy organizmu i chorób, zwłaszcza niedoborowych.
Zapalenie mózgu związane z zaburzeniami obsesyjno – kompulsyjnymi
30.08.2017
Według badań opublikowanych w piśmie JAMA Psychiatry, u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) w wyższym stopniu niż u osób zdrowych obecne są cechy zapalenia mózgu. Do takich wniosków doszedł zespół pod kierownictwem dr Meyer’a, szefa programu neurochemicznego obrazowania w zaburzeniach nastroju i zaburzeniach lękowych w Centrum Narkomanii i Zdrowia Psychicznego w Toronto. Jak twierdzą autorzy badania, odkrycie to jest jednym z największych przełomów w zrozumieniu biologii OCD i może prowadzić do opracowania nowych strategii terapeutycznych. Nowy kierunek rozwoju leczenia OCD jest bardzo potrzebny, ponieważ około jedna trzecia pacjentów z tym schorzeniem nie odpowiada na obecne schematy lecznicze, w tym na leki przeciwdepresyjne.
Podróbki drogich leków odkryte w przepakowalni
28.08.2017
1
Dzięki czujności pracownika firmy przepakowującej oryginalne leki przeznaczone do sprzedaży w innych krajach udało się namierzyć partię podrabianych medykamentów (stosowanych w leczeniu choroby psychicznej), które mogły trafić do aptek.
Lekarka nie doczekała urlopu. Zmarła po dobie pracy
28.08.2017
34
28-letnia lekarka miała pracować niemal non stop przez 24 godziny. Za kilka dni wybierała się na wymarzony urlop, jednak nie doczekała go. W trakcie dyżuru zmarła.
Woda z litem może zapobiegać demencji
25.08.2017
Osoby pijące wodę o wysokiej zawartości litu wydają się być mniej narażone na demencję – zawiadamia pismo „Jama Psychiatry”.
Lekarze postrzelili pacjentkę
25.08.2017
3
Trwa śledztwo w sprawie postrzelenia z wiatrówki 38-letniej pacjentki. W efekcie policyjnego dochodzenia udało się ustalić, że wcześniej na jednym z oddziałów grupa pracowników urządziła sobie "zawody strzeleckie".
25.08.2017
3
23.08.2017
1
O potrzebie samodzielności, ale i obawie przed nią, problemach ze znalezieniem pracy i walce ze stereotypami opowiadali podczas wtorkowego spotkania pracownicy warszawskiej klubokawiarni "Życie jest fajne", której personel tworzą osoby z autyzmem.