Aktualności
Drażniące substancje zawarte w kapuście czy pikantnych daniach działają na wyspecjalizowane komórki jelita podobnie jak stres - informuje pismo „Cell”.
27.06.2017
Około stu pracowników Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy pikietowało w Kielcach przed budynkiem Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Chcą, by szpital uzyskał wyższy kontrakt z funduszem. Przedstawiciele związków zawodowych szpitala twierdzą, że ich pensje nie zmieniły się od 10 lat.
26.06.2017
2
Co dziesiąty lekarz w Polsce może być alkoholikiem. Czy ordynatorzy i dyrektorzy szpitali przymykają oczy na pijących, bo brakuje im specjalistów? "Zawód lekarza należy do najbardziej narażonych na uzależnienia. To ciągły stres, walka z czasem, przeciążenie obowiązkami, rosnące oczekiwania pacjentów. Tylko ten, kto pochylił się nad umierającym człowiekiem, wie, że blizna po tym spotkaniu pozostaje w sercu na zawsze. Udajemy, że nie dostrzegamy pewnych rzeczy, bo byśmy powariowali" - pisze lekarka z 15-letnim stażem.
Nowe badanie opublikowane w Journal of Alzheimer Disease dostarcza nowych informacji dotyczących wpływu aktywności fizycznej na fizjologię mózgu oraz sugeruje możliwość odtworzenia pewnych działających protekcyjnie połączeń neuronalnych. Badacze z Uniwersytetu w Maryland oceniali wpływ 12 – tygodniowej aktywności fizycznej u starszych (60 – 88 lat) osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI, mild cognitive impairment) lub z chorobą Alzheimera, na funkcjonowanie obszarów mózgu, które zwykle u takich pacjentów ulegają zanikowi. Tylny zakręt obręczy oraz przedklinek stanowią ośrodek sieci neuronalnej w którym dochodzi do integracji i rozpraszania sygnałów.
23.06.2017
Jak wskazują wyniki randomizowanych, kontrolowanych placebo pilotażowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, wprowadzenie probiotyków do diety pacjentów ze schizofrenią może łagodzić objawy związane z ich chorobą podstawową. Dodanie do diety probiotyków może pomóc zarówno w często występujących u tych pacjentów zakażeniach grzybiczych oraz dysfunkcjach jelitowych (wykazano redukcję poziomu przeciwciał przeciwko Candida u 43% pacjentów przyjmujących probiotyk vs. 3% przyjmujących placebo), niekiedy także może wpływać na redukcję objawów pozytywnych schizofrenii, takich jak urojenia, omamy, czy wrogość (największy spadek obserwowano w punktacji w skali PANSS: z 18 do 14,6 po 13 tygodniach leczenia probiotykiem, pacjenci bez cech infekcji grzybiczej na początku leczenia).
23.06.2017
Wybór optymalnego leczenia depresji niejednokrotnie odbywa się metodą prób i błędów, przez co okres do włączenia skutecznego leczenie bywa często rozciągnięty w czasie. Badanie opublikowane w piśmie Personalized Medicine in Psychiatry wyjaśnia jak określone cechy biologiczne i kliniczne pacjenta mogą być wskazówką dla lekarzy w doborze najefektywniejszej opcji terapeutycznej. Wykazano bowiem, iż zarówno wskaźnik masy ciała BMI, płeć pacjenta, jak również profil objawów jaki prezentuje pacjent mogą warunkować wybór spersonalizowanej terapii przeciwdepresyjnej, a tym samym poprawić efekty leczenia.
23.06.2017
Rolą ojca jest dawanie struktury, czyli wprowadzanie norm, reguł zachowania, pokazywanie świata na zewnątrz. Ojciec daje dziecku przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Niestety, współczesny tata jest zmęczony, a jego relacja z dzieckiem spłyca się, staje się powierzchowna i epizodyczna. Przeciętnie spędza on z dzieckiem 5 minut dziennie. To tak, jakby go wcale nie było – mówi w Dniu Ojca psycholog Andrzej Kuśmierczyk.
23.06.2017
Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Park Przemysłowy i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. "Tworzenie osobnego uniwersytetu medycznego w oparciu o filię UMK w Bydgoszczy jest bezzasadne. Taka uczelnia byłaby najsłabszą w Polsce" - powiedział wicepremier.
22.06.2017