Aktualności
Narkotyczne środki przeciwbólowe w 2015 r. zażywało aż 38 proc. dorosłych Amerykanów – wynika z badań przeprowadzonych w ramach National Survey on Drug Use and Health.
02.08.2017
Wbrew obawom szefa Centrum Egzaminów Medycznych i samych lekarzy wrześniowa sesja Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego będzie nie mniej liczna niż zeszłoroczna.
Zaledwie 11 razy w historii samorządu lekarskiego jego członkom odebrano prawo wykonywania zawodu. I to w uzasadnionych przypadkach. Tak izba lekarska odpowiada na wystąpienie Adama Bodnara.
Wyniki badań norweskich naukowców wskazują na znaczną rolę witaminy D w prewencji zaburzeń poznawczych u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Zaobserwowane zależności zwracają uwagę na zasadność rutynowego oznaczania stężenia tej witaminy u pacjentów chorych psychicznie oraz wskazują na potrzebę kontynuacji badań klinicznych w celu ustalenia, czy suplementacja witaminy D3 powinna być zalecana jako terapia adiuwantowa dla tych pacjentów. Zaburzenia poznawcze są jedną z głównych dysfunkcji z jakimi borykają się osoby chore psychicznie. Wcześniejsze badania wskazywały co prawda na związek niedoboru witaminy D z zaburzeniami kognitywnymi u osób starszych, jednak nie było do tej pory wiarygodnych danych sugerujących obecność takich zależności w grupie osób młodszych, bądź w populacji pacjentów psychiatrycznych. Wyniki najnowszych badań w tym zakresie opublikowano właśnie w piśmie „Journal of Clinical Psychiatry“.
Osoby z autyzmem postrzegają świat jako bardziej zmienny, dlatego trudniej je zaskoczyć - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Nature Neuroscience".
01.08.2017
1
Choroba Alzheimera stała się swego rodzaju plagą XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nią do 5% osób po 65. roku życia, a w populacji 80+ jej częstość sięga niemal 25%. Aktualne metody terapii nie są wystarczająco efektywne – brak skutecznych sposobów by stawiać wczesną diagnozę tego schorzenia, a co za tym idzie - wczesne interwencje terapeutyczne są niemal niemożliwe. Dostępne opcje terapeutyczne działają jedynie objawowo, są skuteczne jedynie w niektórych przypadkach i na określonym etapie zaawansowania choroby.
01.08.2017
Zgodnie z amerykańskimi ośrodkami kontroli i zapobiegania chorobom, zaburzenia ze spektrum autyzmu dotykają 1 na 68 amerykańskich dzieci. Dokładna etiologia tych chorób nie jest znana, ale wcześniejsze badania wskazują, że prawdopodobnie przyczyniają się do nich zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Mimo pojawienia się wielu prac oceniających wpływ zaburzeń genetycznych na rozwój autyzmu, to czynniki środowiskowe wydają się mieć tu aktualnie kluczowe znaczenie. Ekspozycja na te czynniki na różnych etapach życia dziecka i jej związek z rozwojem chorób ze spektrum autyzmu są jednak słabo poznane. Wcześniejsze badania wskazują, że narażenie na toksyczne metale i niedobory składników odżywczych w okresie płodowym i wczesnym dzieciństwie są powiązane z kilkoma zaburzeniami rozwojowymi, w tym z upośledzeniem intelektualnym, problemami językowymi, a także zaburzeniami zachowania.
31.07.2017
Narodowe Centrum Autyzmu dla chorych dzieci i dorosłych jest inicjatywą Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Otwarcie ośrodka planowane jest na koniec roku 2018. To pierwsza tego typu placówka w Polsce.
31.07.2017