Aktualności
Nieprawidłowe połączenia nerwowe związane z późniejszym rozwojem autyzmu można wykryć w mózgach półrocznych dzieci – wynika z badania opublikowanego na łamach „Biological Psychiatry”.
31.08.2017
Od 1 lipca istnieje obowiązek przekazywania NFZ szeregu danych wrażliwych dotyczących stanu zdrowia pacjenta w celu rozliczenia kosztów leku stosowanego w ramach programu lekowego. "Nie negując konieczności wyposażenia NFZ w środki umożliwiające monitorowanie realizacji programu, pragnę zwrócić uwagę na zbyt szeroki, w mojej ocenie, zakres gromadzonych danych" – pisze do szefa NFZ zastępca RPO Stanisław Trociuk.
31.08.2017
1
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry sugeruje, że synowie starszych ojców wykazują tendencję do posiadania cech często związanych z wyższą inteligencją, powściągliwością w funkcjonowaniu społecznym i silnym skupieniem się na osobistych zainteresowaniach (ang.„geekiness“; geek – kujon, maniak; osoba dużo ucząca się; osoba trzymająca się na uboczu; osoba całkowicie pochłonięta przez swoje hobby). Wyniki badania ujawniły związek pomiędzy wiekiem ojca, autyzmem a cechami charakterystycznymi typowymi dla "geeków". Choć badanie nie mierzy bezpośrednio czynników genetycznych, naukowcy przypuszczają, że niektóre geny dla „geekowatości“ i autyzmu zachodzą na siebie oraz że geny te są częściej obecne u starszych ojców. Kiedy dziecko rodzi się tylko z niektórymi z tych genów, może być bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces w szkole. Jednak przy większej dawce tych genów oraz w przypadku innych czynników ryzyka, mogą one predysponować do autyzmu. Jest to potwierdzone niedawnymi badaniami wskazującymi, że geny autyzmu są powiązane z wyższym poziomem inteligencji.
30.08.2017
Dbałość o stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety jest z pewnością nawykiem pożądanym. Problematyka zdrowego odżywiania podsycana przez liczne doniesienia medialne, popularnonaukowe oraz prace badawcze, jest aktualnie bardzo popularna, a stosowanie się do jej zaleceń stało się modnym trendem. Prasa kolorowa, internet oraz media społecznościowe zarzucają nas informacjami na temat diet antyrakowych, antyalergicznych, antyzawałowych, przeciwdziałających starzeniu, opartych o żywność nieprzetworzoną, eliminujących gluten, czy węglowodany. Przy braku krytycyzmu i dystansu do niejednokrotnie sprzecznych i wykluczających się informacji, zbytnie przywiązanie do konkretnej ideologii związanej z odżywianiem może mieć charakter szkodliwy. Może prowadzić do różnego rodzaju patologicznych zachowań i zaburzeń odżywiania, niejednokrotnie do eliminacji całych grup pokarmowych z jadłospisu a w konsekwencji do zaburzenia homeostazy organizmu i chorób, zwłaszcza niedoborowych.
30.08.2017
1
Według badań opublikowanych w piśmie JAMA Psychiatry, u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) w wyższym stopniu niż u osób zdrowych obecne są cechy zapalenia mózgu. Do takich wniosków doszedł zespół pod kierownictwem dr Meyer’a, szefa programu neurochemicznego obrazowania w zaburzeniach nastroju i zaburzeniach lękowych w Centrum Narkomanii i Zdrowia Psychicznego w Toronto. Jak twierdzą autorzy badania, odkrycie to jest jednym z największych przełomów w zrozumieniu biologii OCD i może prowadzić do opracowania nowych strategii terapeutycznych. Nowy kierunek rozwoju leczenia OCD jest bardzo potrzebny, ponieważ około jedna trzecia pacjentów z tym schorzeniem nie odpowiada na obecne schematy lecznicze, w tym na leki przeciwdepresyjne.
Pielęgniarz Nils Hoegel, skazany przed dwoma laty za zabicie dwóch pacjentów, jest obecnie podejrzany o zamordowanie co najmniej 84 osób - poinformowali śledczy. Oskarżony ujawnił, że zastrzyki, które robił pacjentom zazwyczaj podczas reanimacji, miały przywrócić ich do życia. Jako inny motyw zabójstw wymienił również "nudę". Zapoznaj się ze szczegółami tej wstrząsającej sprawy.
29.08.2017
1
Dzięki czujności pracownika firmy przepakowującej oryginalne leki przeznaczone do sprzedaży w innych krajach udało się namierzyć partię podrabianych medykamentów (stosowanych w leczeniu choroby psychicznej), które mogły trafić do aptek.
28.08.2017
1
28-letnia lekarka miała pracować niemal non stop przez 24 godziny. Za kilka dni wybierała się na wymarzony urlop, jednak nie doczekała go. W trakcie dyżuru zmarła.
28.08.2017
34